Hitler beszédjegyzeteinek elárverezése ellen tiltakozik az Európai Zsidó Szövetség
Adolf Hitler néhány kézzel írt beszédjegyzetének németországi elárverezése ellen tiltakozik az európai zsidó közösséget képviselő Európai Zsidó Szövetség.
A brüsszeli központú szervezet elnöke, Menachem Margolin rabbi szerint a kéziratok aukcióra bocsátása különösen aggasztó annak fényében, hogy a közelmúltbeli adatok erősödő antiszemitizmusról árulkodnak Németországban, és a licit bátorítóan hathat a neonácikra.
A pénteki árverést meghirdető Hermann Historica aukciósház ügyvezető igazgatója, Bernhard Pacher szerint Hitler a Nemzetiszocialista Német Munkáspárthoz kötődő szervezetekhez intézett beszédeinél használta a szóban forgó jegyzeteket, még a második világháború előtt. A kéziratokban utalások vannak Németország háborúra való felkészülésére és a „zsidó problémára”.
A licit védelmében Pacher elmondta, hogy a dokumentumoknak múzeumokban vagy kutatók kezében a helyük.
Ha elpusztítjuk ezeket a dolgokat, és nem kerülnek múzeumokba, hogy szakértők elemezzék őket, akkor a jobboldali náci apologétákra bízzuk az események értelmezését, akik azt fogják állítani, hogy Hitler soha nem mondott ilyen dolgokat
– tette hozzá Pacher. A beszédjegyezetek kikiáltási árai 2500 és 7500 euró (910 ezer és 2,7 millió forint) között mozognak.
A Hermann Historicát korábban is érte már kritika a náci korszakhoz kötődő tárgyak elárverezéséért, ám a müncheni aukciósház állítja, jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a tételeket ne neonácik vásárolják meg, és a tárgyak általában múzeumokhoz, valamint kutatási intézményekhez kerülnek.
Négy évvel ezelőtt 275 ezer euróért került kalapács alá Hitler egyik egyenruháját, korábban pedig a náci vezető több személyes tárgya, köztük egy írógép is gazdára talált az aukcióin.
Tavaly egy libanoni származású svájci ingatlanmogul vásárolta meg az aukciósház egyik licitjén Hitler cilinderét, a Mein Kampf egy ezüstözött példányát és még néhány tárgyat, így akadályozva meg, hogy azok rossz kezekbe kerüljenek. Később egy zsidó szervezetnek adományozta a tárgyakat.
Margolin csodának nevezte az üzletember tavalyi közbelépését, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lehet mindig csodákra várni, és felszólította az aukciósházat, hogy vonja vissza a kifogásolt tételeket a pénteki árverésről.