A Mohamed-karikatúrák állnak a bécsi pokol hátterében?
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Kedd kora reggelre sem ocsúdhatott fel Bécs a rémálomnak beillő éjszakából. Az összehangolt – hat belvárosi helyszínt érintő – terrortámadásban e sorok írásakor
- (legalább) egy elkövető még szökésben volt,
- nem világos, pontosan kik az elkövetők, noha Karl Nehammer belügyminiszter reggel már azt mondta: legalább egyikük iszlamista terrorista, az Iszlám Állam szimpatizánsa,
- nem világos, konkrét összefüggésben vannak-e a történtek a közeli zsinagógával.
Oskar Deutsch, a bécsi izraelita hitközség elnöke mindenesetre ez utóbbiról azt írta a Twitteren,
Ob auch der Stadttempel Ziel des Anschlags war, kann derzeit weder bestätigt noch ausgeschlossen werden. Die Synagoge war bereits geschlossen, weil das Abendgebet bereits beendet war. Vor dem Haus hat ein Attentäter auf Passanten geschossen. Die Polizei hat mit einem Großaufgebot
— Oskar Deutsch (@DeutschOskar) November 2, 2020
Ezt egyelőre nem lehet sem megerősíteni, sem kizárni. A zsinagóga már zárva volt, mivel az esti ima már befejeződött.
A Budapesthez hasonló népességű Bécsben pár ezer zsidó él.
A bécsi terrortámadásról írt folyamatos hírfolyamunkat itt követheti az Indexen. Bécsben a délelőtt folyamán rendkívüli minisztertanácsi ülést tartanak.
Párhuzamok térben és időben
De az osztrák média két párhuzamot már az éjjel felállított. Az egyik, hogy a történtek összefüggésben vannak az elmúlt hetek franciaországi terrorhullámával, és azzal, hogy újra előkerültek Mohamed-karikatúrák, ami felhergelte a muszlim világot nemcsak Párizs, de az egész Nyugat ellen.
„Párizs, London és Berlin után a támadók most Bécsre is lecsaptak. Gyenge pillanatában – egy világjárvány közepén – találták el Ausztriát. Csak idő kérdése volt, hogy ez bekövetkezzen” – írja a Die Presse.
A vezető bécsi lap úgy véli: „Ausztria soha nem volt védett ezzel szemben, akkor sem, ha sokan szívesen ezt gondolták volna... A (cél) nyilvánvalóan a lehető legtöbb ember megölése volt. Válogatás nélküli, kegyetlenül és könyörtelenül.”
A másik nagy bécsi újság, a Der Standard ennél is konkrétabb párhuzamot von a Mohamed-karikatúrákkal, és attól tart: az elkövetőkről kiderül, ausztriai illetőségűek.
„A támadás párhuzamot mutat a franciaországi Mohamed-karikatúrákkal összefüggésben elkövetettekkel... Olyan nagyobb, összehangolt akcióról van egészen nyilvánvalóan szó, amilyet Ausztria már rég nem látott – konkrétan a '80-as évek palesztin támadásai óta.”
A liberális lap szerint Ausztria az Európa és a nyugati értékek elleni folyamatos támadás frontállamává vált, és félő, „hogy az elkövetők innen valósiak”.
Macron németül: Nem engedünk!
Mindezek miatt jelentősége van, hogy Európa vezetői között Emmanuel Macron francia elnök az elsők között ítélte a bécsi merényletet, ráadásul németül is:
Wir, Franzosen, teilen den Schock und die Trauer von der Österreicher nach einer Angriff in Wien. Nach Frankreich ist es ein befreundetes Land, das angegriffen wird. Dies ist unser Europa. Unsere Feinde müssen wissen, mit wem sie es zu tun haben. Wir werden nichts nachgeben.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 2, 2020
Franciaország után egy baráti országot támadtak meg. Ez a mi Európánk. Az ellenségeinknek tudniuk kell, kivel van dolguk. Semmit nem engedünk!
A palesztin szál: 1981, 1985
A másik párhuzam, amire a Der Standard utal, az 1980-as évek palesztin terrorhulláma, amely kétszer is elérte Bécset. 1981-ben Abu Nidal Izraellel szemben ellenséges terrorszervezete – amely pár évvel korábban vált ki Jasszer Arafat Fatah szervezetéből – ugyanazt a bécsi zsinagógát, a Stadttempelt támadta meg, mint amelynek közelében most éjjel is merényletet követtek el. A lőfegyverrel és gránátokkal elkövetett támadást egy zsidó férfivá avatási, bár micvó ceremónia alkalmával hajtották végre; két ember meghalt, harmincan megsebesültek. Egy jordániai és egy iraki elkövetőt ítéltek el. 1985-ben ugyancsak Abu Nidal (palesztin) terroristái követtek el támadást a schwechati repülőtéren, az El-Al izraeli légitársaság gépénél várakozó utasokat véve célba – ugyancsak kézigránátokkal és lőfegyverekkel. Hárman életüket vesztették, több mint negyvenen megsebesültek. Az elkövetők egyikét agyonlőtték, két főt elítéltek.
A sebesültek között izraeli vendégszereplésre készülő magyar színészek is voltak. Szegedi Molnár Géza (1939–2008) olyan súlyos gerincsérülést szenvedett, hogy egész életére megbénult. Megsebesült Kibédi Ervin (1924–1997) is.
(Borítókép: Rendőrök és tűzoltók a bécsi Stadttempel nevű zsinagóga közelében 2020. november 2-án – MTI/EPA/Christian Bruo)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.