- Külföld
- royal navy
- ii. világháború
- taranto
- csata
- hadászat
- haditengerészet
- katonaság
- pearl harbor
- japán
- egyesült államok
- egyesült királyság
- nagy-britannia
- olaszország
80 éve történt a tarantói rajtaütés
Napra pontosan nyolcvan évvel ezelőtt zajlott le az a rajtaütés, amely igazolta azt a régóta sejtett igazságot, hogy a haditengerészeti légierő önállóan is képes csaták eldöntésére.
1940. november 11-ről 12-re virradó éjszaka 21 elavult és lassú kétfedelű Swordfish torpedóvető szállt fel a brit haditengerészet egyik hordozójáról, és megtámadta a Taranto kikötőjébe előretolt olasz flottát.
A ledobott 10 torpedóból hat talált, és a találatok három olasz csatahajót rongáltak meg annyira, hogy csak partrafutással tudták elkerülni az elsüllyedést. A meglepetésszerű támadásban mindössze két brit gépet lőtt le a légvédelem, az egyiknek a legénysége ráadásul gépe lezuhanását is túlélte.
A már éber és felkészült ellenség elleni, másnapra elrendelt újabb támadás hírét az egyik pilóta az alábbi szavakkal kommentálta: „Még a könnyűlovasságot is csak egyszer küldték rohamra!” Ezzel a brit hadtörténelem egyik legsúlyosabb veszteségekkel járó lovasrohamára utalt, amelyet Alfred Tennyson versben is megörökített:
S bár az a völgy a Halál,
beront a hatszáz.
„Rajta lovasbrigád!”
Végül az időjárás szerencsére meghiúsította az öngyilkos küldetést.
A rajtaütés annyira sikeres volt, hogy az olasz flotta az angol hordozók érkezésének hírére a háború végéig pánikszerűen menekült. Akire a sikeres támadás még ennél is nagyobb hatást gyakorolt, az Jamamoto Iszororoku tengernagy volt, aki igazolva látta ötletét az amerikai flotta elleni Pearl Harbor-i támadásról.