Blinken zenésztársa az Indexnek: Gitárosnak sem utolsó
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Nagyon jó zenész, nemcsak kitűnő hangja van, de erőteljes színpadi megjelenése is
– állítja Joe Biden leendő amerikai elnök külügyminiszteréről, Antony Blinkenről egykori zenésztársa, Simonyi András. A 68 éves magyar diplomata – aki 2002 és 2007 között volt Magyarország washingtoni nagykövete, jelenleg pedig az Atlanti Tanács vezető kutatója az amerikai fővárosban – az Indexnek azt mondta, a Coalition of The Willing (A készségesek koalíciója) elnevezésű közös zenekarukban azért is muzsikált szívesen, mert az összekapcsolta a diplomáciát és a mindkét országban népszerű rockzenét:
„egyszerre szólt az agyhoz és a szívhez.”
A 2004-ben alapított Coalition of The Willing neve utalás George W. Bush amerikai elnök azt megelőző évben indított iraki háborújára; az abban részt vevő országok – köztük Magyarország – összességét nevezték a készségesek koalíciójának.
Nem akartunk nevetségessé válni, de biztosra mentünk: mindenki tudta használni a hangszerét
– eleveníti fel a banda gründolását Simonyi, aki elmondása szerint az Omega és az LGT zenekar köreibe tartozott, és közeli barátságban állt Presser Gáborral, aki azonban arra beszélte rá, menjen inkább egyetemre a rockzenészi pálya helyett. Ez 1970-ben volt.
A főként diplomaták alkotta washingtoni zenekarban Simonyi és Blinken (mindkettő: gitár, vokál) mellett olyanok léptek fel, mint
- Jeff (Skunk) Baxter ismert amerikai gitáros;
- Alexander Vershbow akkori moszkvai amerikai nagykövet, későbbi NATO-főtitkárhelyettes (dob);
- Lincoln Bloomfield helyettes külügyi államtitkár (basszusgitár) és
- Dan Poneman (gitár), később az energiaügyi miniszter első helyettese.
Az itt látható videófelvételen Simonyi fehér ingben és nadrágban gitározik, balján pedig az amerikai külügyminiszteri poszt várományosa játszik.
A banda a washingtoni zenei szcéna ismert szereplője lett. Simonyi – aki ma is tartja a kapcsolatot Blinkennel – úgy véli: Blinken a zenében megjelenített kreativitása visszatükröződhet a jövő amerikai külpolitikájában is. Annak azonban csak mérsékelt jelentőséget tulajdonít, hogy Blinkennek (anyja révén) magyarországi kötődése is van.
Kettőn áll a vásár
Magyarország Amerikának csak a geostratégiai folyamatok részeként érdekes
– mondja a zenész-diplomata, mindamellett úgy véli,
demokrata és republikánus oldalon is szemet szúr Washingtonban, hogy Magyarország Oroszország és Kína felé sodródik éppen akkor, amikor Amerika legkomolyabb stratégiai kihívását a kínai előrenyomulás jelenti.
Azért, hogy ez megváltozzék, Magyarország is sokat tehet, ez pedig egy emberen múlik
– állítja Simonyi András Orbán Viktor miniszterelnökre utalva.
„Csak drukkolni tudok, hogy jól alakuljanak a kapcsolatok a Biden-elnökséggel. Ez a mindenkori magyar kormány érdeke is” – teszi hozzá.
Joe Biden most 58 éves kiszemeltje – akinek apja, Donald Blinken 1994 és 1997 között az USA budapesti nagykövete volt demokrata párti politikai kinevezettként – a Coalition of The Willing megalapításakor a szenátus külügyi bizottságának apparátusát vezette. A bizottság élén ekkor Joe Biden állt. Blinken nemzetbiztonsági tanácsadóként 2009 és 2013 között akkor is közvetlenül együtt dolgozott Bidennel, amikor utóbbi Barack Obama alelnöke volt.
(Borítókép: Antony Blinken. Fotó: Mark Makela / Getty Images)