Brexit: még mindig van három vitás pont
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
A brit kormányfő, Boris Johnson és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is úgy véli: még mindig nincsenek meg az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeni kapcsolatrendszerének feltételeit rögzítő megállapodás feltételei – derült ki a két vezető újabb másfél órás telefonbeszélgetése nyomán kiadott brit közleményből az MTI szerint.
A Downing Street által jegyzett közlemény utal arra is, hogy a felek a napokban személyesen is egyeztetnek Brüsszelben a három legvitásabb témakörben – az egyenlő versenyfeltételek, a megállapodás betartatásának módozatai és a halászat szabályozása ügyében – fennálló nézetkülönbségekről.
Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója is arra figyelmeztetett, hogy
„nem tudja garantálni” a kereskedelmi megállapodás létrejöttét az Európai Unió és az Egyesült Királyság között,
ugyanis továbbra is jelentős nézetkülönbségek vannak a fennmaradó kulcsfontosságú témakörökben – idézte az MTI a diplomáciai forrásokra hivatkozó Financial Times brit üzleti napilapot.
Barnier megjegyezte: London továbbra is ellenáll Brüsszel azon követeléseinek, hogy az európai vállalatoknak lehetősége legyen a brit bíróságok előtt keresetet indítani, ha az Egyesült Királyság megszegi kötelezettségvállalásait az egyenlő versenyfeltételekkel összefüggésben. Az EU arra is egyértelmű garanciákat kér, hogy a szerződésnek az állami támogatások felhasználását érintő korlátozásai végrehajthatók lesznek, a többi között az illegális támogatások visszatérítésének garantálásával. Barnier szerint ez főként olyan ágazatok számára jelent problémát, mint az energiaszektor és a légiközlekedés.
Brüsszel az egyoldalú fellépés jogi garanciát is rögzítené az Egyesült Királyság uniós piacra jutásának korlátozásáért olyan esetben, ha a szigetország megsértené az egyenlő versenyfeltételeket. Az EU továbbra is készen áll arra, hogy tisztességes, fenntartható és kiegyensúlyozott megállapodást érjen el.
Most London feladata, hogy válasszon a pozitív végeredmény illetve az egyezség nélküli kimenetel között
– idézett egy, az ülés részleteit ismerő diplomatát a brit napilap.
Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos, vagyis december 31-ig tartó átmeneti időszak kezdődött azzal a céllal, hogy legyen idő egyezséget kötni a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről.