40 millió dózist rendeltek be, indul az oltási kampány az Egyesült Királyságban
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
Kedden megkezdődik az új típusú koronavírus elleni tömeges oltási kampány az Egyesült Királyságban – írja az MTI.
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a múlt héten jelentette be, hogy engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását.
Az Egyesült Királyság ezzel a világon elsőként adott hatósági jóváhagyást egy koronavírus-vakcina alkalmazására.
A kedden kezdődő oltási kampányhoz egyelőre 800 ezer adag vakcina áll rendelkezésre, de a Pfizer/BioNTech-oltóanyagból a brit kormány összesen 40 millió dózist rendelt. Az első szállítmány pénteken érkezett Belgiumból kamionnal Angliába.
A vakcinákat eredetileg egy elosztóközpontba vitték, amelynek helyszínét a brit kormány nem hozta nyilvánosságra. Innen hétfő estére az országszerte kijelölt oltási helyszínekre továbbították az oltóanyagot.
Az első oltási fordulóra hetven kórházban alakítottak ki oltóhelyeket, de később a körzeti orvosi rendelőkben, majd a patikákban is be lehet adni a vakcinát. Matt Hancock egészségügyi miniszter az oltási kampány kezdetének előestéjén kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy most már látszik a fény az alagút végén.
Erre a napra, a győzelem napjára a rettenetes betegség elleni küzdelem kulcsfontosságú pillanataként fogunk visszaemlékezni
– fogalmazott.
Sir Simon Stevens, a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának vezérigazgatója ugyancsak kijelentette: az oltások beadásának megkezdése határozott fordulópont a járvány elleni küzdelemben. Hangsúlyozta, továbbá hogy ez lesz az ország történetének legnagyobb kiterjedésű oltási kampánya, amely olyan korábbi sikerekre alapul, mint a gyermekbénulás, az agyhártyagyulladás és a TBC elleni oltási kampányok.
A Pfizer-BioNTech vakcina mellett a brit gyógyszerfelügyeleti hatóságok az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus-oltóanyagának engedélyezési eljárását is megkezdték.
Ebből a vakcinából a brit kormány 100 millió adagot rendelt.
Jonathan Van-Tam angol tisztifőorvos-helyettes a BBC televíziónak adott nyilatkozatában a minap elmondta: reméli, hogy a brit gyógyszerfelügyelet még karácsony előtt engedélyezi ennek az oltóanyagnak a forgalmazását is.
A professzor hozzátette: ha a lakosság különösen veszélyeztetett csoportjai nagyon nagy számban megkapják a vakcinákat, és ha az oltóanyagok valóban hatékonynak bizonyulnak,
akkor a Covid-19 által okozott halálozások, illetve a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-betegek száma akár 99 százalékkal is csökkenthető lesz.
A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) elsőbbségi listát állított össze arról, hogy az egyes lakossági csoportok milyen sorrendben juthatnak hozzá a vakcinához.
A 25 oldalas útmutatás szerint a lista élén az idősotthonok lakói és gondozóik állnak. Utánuk a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók, majd időrendi sorrendben a 75, a 70, a 65, a 60, az 55, végül az 50 éven felüliek következnek. A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16-64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények, illetve a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén.