- Külföld
- oroszország
- putyin
- szputnyik v
- koronavírus
- koronavírus a világban
- koronavírus-járvány
- vakcina
Oroszországban 26-féle vakcinán dolgoznak jelenleg
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Készek vagyunk segíteni a közösség összes országa lakosságának orosz vakcinával való beoltásában. A Szputnyik V és az EpiVacCorona oltóanyagról van szó, és hamarosan újabbak is megjelennek nálunk
– mondta Vlagyimir Putyin.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy akkor fogja beoltatni magát a koronavírus ellen, ha a fertőzés elleni vakcinát a szakemberek az ő korosztályának is javasolják. Az elnök erről akkor beszélt, amikor az ország egészségügyi minisztere bejelentette: Oroszország összes régiójába kiszállították már a koronavírus okozta Covid–19-betegség elleni Szputnyik V oltóanyagot, a vakcináció az ország egész területén megkezdődött.
Közben Kirovban csütörtökön tízezer önkéntes bevonásával megkezdődött az orosz akadémiához tartozó Csumakov Intézet által kifejlesztett teljessejt-vakcina klinikai tesztelésének harmadik szakasza. Korábban Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Oroszországban 17 kutatóintézet 26-féle, Covid–19 elleni vakcinán dolgozik.
Alekszandr Gincburg, a Covid–19 elleni első, Szputyik V orosz vakcinát kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy mit értett Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki sajtóértekezletén a „light” vakcina alatt, amellyel több embert lehetne átoltani, de rövidebb ideig tartó hatékonysággal.
Gincburg elmondta, hogy ehhez nem kell megváltoztatni a gyártási technológiát, mert arról van szó, hogy a két, háromhetes időközzel beadandó összetevőből álló Szputnyik V-nek csak az első komponensét fogják beadni. Ez önmagában 85 százalékos védettséget biztosít három-négy hónapra, és kizárja a Covid–19 súlyos lefolyását.
Az akadémikus szerint
a védőoltás második komponensének három hónappal később történő beadásával a vakcináció teljes értékűvé válik.
A Gamaleja Intézet korábbi közlése szerint a Szputnyik V kétéves immunitást adhat, 91,4 százalékos hatékonysággal. Szakértők szerint a „light” védőoltás lehetősége amiatt merült fel, mert nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás a Szputnyik V második összetevőjének gyártásához. A vakcina első komponense a humán adenovírus 26., a második pedig az 5. szerotípusa alapján készült, ez utóbbinak az előállítása pedig sajtóértesülések szerint nehezebb az elsőnél.
Pár nappal ezelőtt az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszercég bejelentette, hogy közös vakcináját az orosz Gamaleja Intézet Szputnyik V vakcinájával kombinálva kezdik tesztelni.
Az együttműködés azért lehet fontos, mert a különféle koronavírus-vakcinák együttes használata akár erősebb immunválaszt is eredményezhet a betegséggel szemben.
A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint Oroszországban az igazolt új koronavírus-fertőzöttek száma az elmúlt napon 28 552-vel 2 791 220-ra emelkedett, és elérte az ország lakosságának 1,9 százalékát. A napi növekmény 1 százalék, az új esetek 18 százaléka tünetmentes.
Az aktív fertőzöttek száma pénteken 512 997 volt, a halálos áldozatoké 611-gyel 49 762-re, a felépülteké pedig 26 093-mal 2 228 633-ra emelkedett.
Az országban a járvány kezdete óta több mint 84,9 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 539 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Új koronavírus-fertőzés gyanújával 598 900 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.