Kína szerint az ujgur nőket felszabadítják, a Twitter inkább törölte a nagykövetség posztját
További Külföld cikkek
- Fico-párti nyugdíjasoknak öltöztek be egy osztály diákjai Szlovákiában, politikai botrány lett belőle
- A Fidesznek szigorú elvárásai vannak az Európai Bizottság jövendőbeli biztosaival szemben
- Francia szülők perelték be a TikTokot
- Kiemelten fontos titkosszolgálati adatbázishoz kaphat hozzáférést az Egyesült Királyság
- Brüsszel fizetési felszólítást küldött Magyarországnak
Kína washingtoni nagykövetségének Twitter-oldalán megjelent egy poszt, amely azt állítja, hogy a távol-keleti ország segített az ujgur nőknek emancipálódni a szélsőséges iszlámtól, és többé nem kell szülőgépeknek lenniük. Az állítás abból indul ki, hogy
az ujgurok nagy része a szélsőségesebb, szunnita iszlám követője, emiatt pedig társadalmi normáik és nőkhöz való hozzáállásuk jelentősen különbözik a Kínában elfogadottól.
Erre példa, hogy a nők fejkendőt, azaz hidzsábot vagy kizárólag a szemeket szabadon hagyó nikábot hordanak, ezt a szokást a kínai kormány már 2014-ben betiltotta. Az szunnita iszlámot követő, vagy inkább beleszülető nőktől szembeni elvárás a mielőbbi házasságkötés, valamint a férj teljes tisztelete. Ez az elvrendszer kevéssé összeegyeztethető a kínai kormányéval, amely törvényben előírta 2007-ben, hogy a Népi Kongresszusban ülő nők aránya nem lehet kevesebb 22 százaléknál.
A posztban linkeltek egy cikket is, amely tagadja azt a sokszor felmerülő vádat, hogy rengeteg ujgur nőt kényszersterilizáltak volna, árulkodó azonban, hogy
az ujgurok lakta Hszincsiang-Ujgur autonóm területen eddig 380, a pekingi kormány által létrehozott átnevelő- és munkatáborról van tudomása a nyilvánosságnak.
Kínában Mao Ce-tung óta egyébként is "hagyománya" van a kínai társadalomtól eltérően élők vagy gondolkodók átnevelőtáborba való küldésének. Az átnevelőtáborokról szóló beszámolókban gyakran írnak erőszakos és megalázó módszerekről.
A Twitter azóta eltávolította a posztot, de voltak, akik megmentették az utókornak:
Twitter deleted the tweet by the Chinese embassy in the US that boasted of their regime’s genocide and trauma-inducing program on Uyghur women that included forced abortions, sterilizations, and IUDs. pic.twitter.com/eKsBtrmAa6
— Amro Ali (@_amroali) January 9, 2021
Műholdfelvételek tanúsága szerint még egyébként a kínai hatóságok az ismert 380-nál is több munka- és átnevelőtábort működtetnek az autonóm területen, ahová az ujgurokat hurcolják el. A hálózatot az ujgur és a többi muszlim kisebbség átnevelésére használják, hogy azok teljesen beilleszkedjen a Kínai Kommunista Párt által diktált társadalmi normákba. A táborokról nyilvánosságra hozott információkat és képeket ezen a honlapon lehet megnézni.
A munkatáborokat a pekingi kormány felzárkóztatási programként prezentálta a nyilvánosság előtt. A kormány szempontjából ez a megnevezés akár még jogosnak is mondható, mivel az ujgurok többsége nyomorban él, így a kormány könnyedén mondhatja, hogy „ő csak munkát ad a szegényeknek".
Gyapotszedés Kínában átnevelő célzattal
A nemzeti kisebbségeket sajátos módon emelik be a modern iparba.
(Borítókép: Isztambulban tüntetnek a kínai muszlim ujgur kisebbség jogaiért és Kína jogsértő tevékenysége ellen 2020. október 1-én. Fotó: Ozan Kose / AFP)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!