Tabut döntött a francia társadalom, a vérfertőzés több tízezer áldozata nyílt meg
További Külföld cikkek
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
- Azbej Tristan: Vannak olyan országok, ahol a karácsony nyilvános megünneplése egyet jelent az életveszéllyel
Hiszünk nektek. Soha többet nem lesztek egyedül
– mondta Emmanuel Macron a vérfertőző kapcsolatok franciaországi áldozataihoz szóló videójában.
A francia elnök azután szólalt meg, hogy több tízezer ember csatlakozott a szexuális visszaélések áldozatainak #MeToo nevű mozgalmat idéző, a családon belüli szexuális bántalmazásokra figyelmet felhívó #MeTooInceste-kampányhoz a Twitteren.
A közösségi médiában emberek ezrei osztották meg gyermekkorukban megélt, saját családtagjaik által okozott traumatikus élményeiket. Bár a kampány kiemelte a vérfertőzés (inceste) szót, nem csak a vér szerinti rokonok által bántalmazottaknak adtak teret.
A France24 szerint a vérfertőzés tabutémának számít a francia társadalomban, miközben minden tizedik ember potenciálisan ki van neki téve.
Tízezrek nyíltak meg
Az online kampány azután kapott szárnyakra, hogy napvilágot látott a 45 éves Camille Kouchner könyve, a La Familia Grande (A nagy család), amelyben leírja, 14 éves korában miképpen molesztálta őt és ikertestvérét nevelőapjuk, a Franciaországban közismert politikai szakértő, Olivier Duhamel.
A szerző Bernard Kouchner volt francia külügyminiszter, az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet társalapítójának a lánya.
A 70 éves Duhamel személyes támadásnak minősítette nevelt lányának a könyvét, Kouchner írása azonban áttörést hozott a Franciaországban tabutémának számító problémában.
Ötéves voltam. Az egyik este anyám fivére ellopta az ártatlanságomat (…) egyik pillanatról a másikra 100 éves lettem
– írta az egyik Twitter-felhasználó.
Éppen legóztam. Odajött a hátam mögé. Ott ért véget a gyerekkorom. Megállt az élet
– vallott egy másik áldozat.
Az első alkalomnál 3 éves voltam, az unokatestvérem 14. Nagyon féltem. Egy életre szóló trauma és éveken át tartó amnézia követte
– hozta nyilvánosságra fájdalmát egy másik felhasználó a #MeTooInceste alatt.
Az Élysée-palota is meghallotta a kiáltásokat
A kampányt a problémát már régóta a figyelem központjába állítani igyekvő NousToutes francia feminista csoport kezdeményezte. A szervezet szerint a legtöbb ember nem tudja miként kezelni az áldozatok vallomásait az őket ért sérelmekről, és nem ismerik fel vészkiáltásaikat sem, amelyek számos formában megnyilvánulhatnak.
A szervezet a többi között megelőző kampányokban és a gyermekekkel foglalkozók jobb képzésében látják a megoldást, és úgy tűnik, Macron személyében megértésre találtak a feminista csoport javaslatai. A francia elnök a vérfertőzésre vonatkozó törvények szigorítását ígérte, mondván, hogy bár az ilyen ügyek elévülésének határidejét már kitolták 30 évre, ez még nem elegendő a probléma kezeléséhez. Fogadkozott, hogy minden általános és középiskolában a szexuális visszaélések kiszűrését szolgáló programokat vezetnek be, az állam pedig magára vállalja a nemi erőszaknak áldozatul esett gyermekek pszichológiai kezelését.
Des vies brisées dans le sanctuaire d'une chambre d’enfant. Des enfances volées lors de vacances en famille, ou de moments qui auraient dû être innocents et ont conduit au pire. Aujourd’hui, la parole se libère. Grâce au courage. pic.twitter.com/etHFUU4eRh
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 23, 2021
Senki sem tudja figyelmen kívül hagyni többé ezeket a vallomásokat, ezeket a szavak, ezeket a vészkiáltásokat
– mondta a francia elnök, akinek egyébként nincs saját gyereke.
A vérfertőzés áldozatait segítő kampány azóta egy újabb mozgalmat ihletett. A #MeTooGay hashtaggel számtalan férfi osztotta meg, milyen erőszakot kellett elszenvednie más férfitól.