Az oroszok már meg is hosszabbították az Új START-szerződést
További Külföld cikkek
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
- Elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Az orosz parlament mindkét háza jóváhagyta szerdán a hadászati támadófegyverek csökkentéséről szóló orosz–amerikai Új START-szerződés (START-3) újabb öt évre való meghosszabbítását.
A döntés meglehetősen gyorsan született az orosz fél részéről, mindössze egy nappal azt követően, hogy Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin elnök telefonon megállapodott a szerződés meghosszabbításáról. Majd még aznap gyors diplomáciai jegyzékváltás követte arról, hogy a február 5-én lejáró szerződést 2026. február 5-ig meghosszabbítják. Az orosz elnök a beszélgetés után be is terjesztette a hosszabbításról rendelkező törvénytervezetet. Az Új START-szerződés meghosszabbítása a ma jóváhagyott vonatkozó jogszabály közzétételével hatályba is lép.
Putyin a davosi fórum alkalmából szerdán elmondott videóüzenetében „a helyes irányba tett lépésnek" nevezte a szerződés meghosszabbítását, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az ellentétek a világon továbbra is „spirálba csavarodnak” – jelentette az MTI moszkvai tudósítója.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes
„komoly külpolitikai sikerként” értékelte az Új START módosítás nélkül történt, öt évre szóló meghosszabbítását.
A tisztségviselő szerint a Fehér Ház új csapatát „egyfajta pragmatizmus és egészséges hozzáállás” jellemzi ebben a témában. Rjabkov bejelentette, hogy Biden fegyverzet-ellenőrzési szakértői gárdájának végleges felállását követően Moszkva ismét javasolni fogja, hogy hirdessenek moratóriumot a közepes hatótávolságú nukleáris eszközök szárazföldi telepítésére.
A Trump-kormányzat törekedett arra, hogy újratárgyalja az Új START-szerződést, új feltételekkel bővítette volna, rövid, csupán kétéves időtartamra hosszabbította volna meg, és Kínát is bevonta volna a tárgyalásokba.
Az Új START az 1991-ben Mihail Gorbacsov akkori szovjet elnök és George H. W. Bush volt amerikai elnök által megkötött START-1 utódja. Dmitrij Medvegyev orosz és Barack Obama volt amerikai elnök írta alá 2010-ben, és 2011-ben lépett hatályba.
A megállapodás a rendszeresített robbanófejek számát 1550-ben, a hordozóeszközökét pedig – beleértve a rendszerbe nem állított eszközöket is – 800-ban maximalizálta. Ezek közül mindkét fél 700-at állíthat rendszerbe.