Két tűz közé került a brit kormányzat Észak-Írországban
Le kellett állítani a Nagy-Britannia és Észak-Írország közti exportáruk ellenőrzését amiatt, hogy unionisták fenyegetéseket intéztek a kikötőkben – írja a napi.hu.
Az ellenőrök biztonsága érdekében fel kellett függeszteni Észak-Írország legnagyobb kikötőiben a Nagy-Britanniából érkező áruk EU-s protokoll szerinti átvizsgálását, mivel fenyegető feliratok jelentek a kikötők környékén.
A tiltakozók azt kifogásolják, hogy a Brexit miatt visszaállt a vámhatár az Ír-tengeren.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió ugyanis megállapodott arról, hogy Észak-Írország az egységes európai piac és a vámunió része marad, mert ezzel biztosítja, hogy az ír-északír határ továbbra is szabadon átjárható maradjon.
Az északír brit unionista pártok viszont attól tartanak, hogy ezzel elindult országuk kiválása a brit unióból és egyesülése Írországgal, ezért ellenzik az EU-s protokoll alkalmazását.
Ráadásul a brit kormányzat a kérdés tekintetében lényegében két tűz közé került,
A tengeri vámhatár nélkül ugyanis a két ír állam között lenne határellenőrzés, ez pedig az ír nacionalisták tiltakozását váltaná ki.
A brit unionisták eközben egyre erőteljesebben követelik Boris Johnsontól, hogy vezessen be olyan különleges intézkedéseket, amelyek felülírják az uniós protokollt.
A feszültséget csak tetézte az, hogy az Európai Bizottság január 29-én rövid időre az EU-n kívüli országnak minősítette Észak-Írországot és leállította a koronavírus-vakcina szállítását az országba.
A kikötőkben megjelenő fenyegetéseket politikai hovatartozástól függetlenül mindegyik politikai oldal elítélte, illetve a rendőrség is nyomozást indított az ügyben.