Általános sztrájk kezdődött hétfőn Mianmarban, tiltakozásul a katonai hatalomátvétel miatt.
több ezren gyülekeztek az utcákon, pedig a hadsereg azzal fenyegeti a tiltakozókat, hogy megmozdulásuk emberek életébe kerülhet,
sugallva, hogy akár éles lőszert is használhatnak ellenük.
A hadsereg három héttel ezelőtt vette át erőszakkal a hatalmat, börtönzött be civil politikai vezetőket, de mindeddig nem tudta megakadályozni a mindennapos tüntetéseket és a polgári engedetlenségi mozgalmat.
Mianmarban szerencsésnek tartják azokat a dátumokat, amelyekben több azonos számjegy van: így a 2021. február 22-ét is, hasonlóan az 1988. nyolcadik hó 8-hoz, amikor szintén katonai junta ellen tiltakoztak, de véres elnyomásban részesültek. Noha a hadsereg reakciója most enyhébb volt,
három tüntető így is életét vesztette már.
Közülük kettőt lelőttek szombaton Mandalaj városban. Egy rendőr is meghalt az egyik tüntetésen a hadsereg közlése szerint. A halálesetek nem tántorították el a tüntetőket, vasárnap is több tízezren vonultak fel Rangunban, a legnagyobb városban. A hétfői általános sztrájkfelhívásra pedig sok üzlet, étterem nem nyitott ki reggel.
Február eleje óta
számos külföldi ország tiltakozott a katonai hatalomátvétel miatt,
ezt a mianmari külügyminisztérium az ország belügyeibe való beavatkozásnak vette és veszi. Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap a Twitteren azt írta, hogy az Egyesült Államok újabb határozott lépéseket fog tenni a puccsot ellenzőket erőszakkal elnyomó katonai vezetés ellen.
.@USTreasury is sanctioning Burma’s military leaders who led a coup that rejects the will of Burmese people. We repeat our calls for Burma’s military to relinquish power, restore the democratically elected government, and release those unjustly detained.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) February 11, 2021