A második világháború óta nem haltak meg annyian Olaszországban, mint 2020-ban
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
Olaszországban tavaly haltak meg a legtöbben a második világháború óta, és a legújabb adatok azt sugallják, hogy a koronavírus-járvány sokkal több halálos áldozatot szedett, mint azt hivatalosan elismerték.
Az ISTAT statisztikai iroda szerint 2020-ban 746 146-an hunytak el az országban.
A 2015-2019-es évekhez képest ez 100 525-tel, vagyis 15,6 százalékkal több. Az ország legfőbb egészségügyi szervezete hivatalosan 75 891 ember tavalyi halálát írja a járvány számlájára, de ez a szám az idei esetekkel együtt 98 974-re rúg.
A betegség legsúlyosabban az északi régiókat érintette, ott a halálesetek 14,5 százalékát tulajdonították neki. A déliekben helyenként az 5 százalékot sem érte el.
Zárlatot rendeltek el
Közben sürgősségi zárlat lépett életbe a tízmilliós Lombardia tartományban péntek nulla órától a koronavírus-variánsok terjedése okozta vészhelyzet miatt. Olaszország többi részén is folyamatosan szigorítanak a korlátozásokon, a halálos áldozatok száma pedig pénteken minden bizonnyal eléri a 99 ezret.
Az északnyugati Lombardiában az utóbbi egy év alatt negyedszerre rendelnek el zárlatot. Az intézkedés egyelőre március 14-ig érvényes.
A tartomány területe úgynevezett sötét narancssárga színű járványfokozatba lépett át, ami a vendéglátás újbóli egésznapos lezárását jelenti, valamint az iskolákat is bezárták a bölcsődék egyedüli kivételével. A lakosságot otthon maradásra szólították fel, aki teheti, távmunkára állt át, tilos a városok, települések elhagyása, valamint ismét lezárultak Lombardia külső határai is.
A vírusvariánsok, elsősorban a nagy-britanniai mutáció erőteljesen Brescia és az egymilliós Milánó térségében terjed.
A Scala milánói operaház bejelentette, hogy 35 balett-táncosa betegedett meg, további hárman a kórus tagjai közül és két sminkes is. A Scala tavaly március óta zárva tart, de előadásokat vesznek fel internetes közvetítésre. Novemberben a kórus ötven tagja kapta el az új típusú koronavírust.
Olaszország nagy része már részleges vagy teljes zárlat alatt van. Piemont tartomány magától döntött erről, és leállította a tantermi oktatást.
Bologna városa csütörtöktől vált vörös, vagyis kiemelten járványveszélyes térséggé, és karantén alá került. Emilia Romagna tartomány egésze is zárás előtt áll,
a zárás az egyetlen eszköz, máskülönben a járványhullám elsodor bennünket"
- mondta a régió elnöke, Stefano Bonaccini.
A déli Campania kormányzója is Nápoly és az egész tartomány lezárását sürgette. A járványadatok tükrében szombattól további régiókat zárhatnak le, közöttük a főváros, Róma körüli Laziót is.
Szardínia az ország egyetlen térsége, ahol szigorítás helyett enyhíteni tudtak a kijárási tilalom feloldásával, újranyitott a vendéglátás és a múzeumok is. A szigetre érkezőket hétfőtől gyorstesztnek vetik alá.