Az Iszlám Állam egykori fellegvárában misézett Ferenc pápa

2021.03.07. 12:10

A katolikus egyházfő iraki utazásának harmadik napján meglátogatta a közel-keleti ország északi részeit, melyeknek jelentős hányadát az Iszlám Állam terrorszervezet a 2014-es felemelkedésével uralma alá hajtotta. 

Ferenc pápa a Kurdisztáni Autonóm Régió fővárosából, Erbílből helikopterrel utazott a dzsihadisták egykori iraki fellegvárába, a nagyrészt mai napig romokban heverő Moszulba, ahol részt vett a terroristák által lerombolt keresztény templomok romjainak gyűrűjében tartott misén. 

Mily kegyetlen, hogy ezt az országot, a civilizáció bölcsőjét olyan barbár csapás érte, aminek során ősi istentiszteleti helyek pusztultak el, és emberek ezreit, köztük muszlimokat, keresztényeket és jazidikat és másokat üldöztek el vagy öltek meg

– mondta Ferenc pápa a misére összegyűlteknek, utalva az Iszlám Állam kegyetlenkedéseire. 

Beszélt arról is, hogy a reményt nem tudják megölni azok, akik Isten nevében vért ontottak, és a pusztítás útjára léptek. Hangsúlyozta, hogy az ábrahámi vallások közötti testvériesség erősebb, mint a testvérgyilkosság, a remény erősebb, mint a gyűlölet, és a béke erősebb, mint a háború. 

Iraki látogatásának visszatérő motívumaként a katolikus egyházfő szabadon engedett egy békét jelképező fehér galambot, miután felavatta a tér közepén elhelyezett, helyiek által készített keresztet. 

Az Iszlám Állam „kalifátusának” létrejöttét 2014-ben Moszulban jelentette be Abu Bakr al-Bagdadi, a terrorszervezet vezetője. A várost véres harcok árán 2017-ben szabadították fel, hároméves uralmuk alatt az iszlámot sajátosan értelmező terroristák mintegy 10 ezer embert gyilkoltak meg.

A misét követően Ferenc pápa és kísérete egy golfkocsin utazta körbe Moszul romos óvárosát,  hogy saját szemével lássa az Iszlám Állam által végzett pusztítást.  

A nap folyamán ellátogatott Karakos városába, ahol több százan gyűltek össze az érkezésére. Karakos a terrorszervezet felemelkedése előtt mintegy 50 ezer keresztény otthona volt, a város felszabadítása óta 25 ezren tértek oda vissza. A Vatikán reményei szerint a pápa látogatása bátorítóan hathat Irak keresztény közösségeire, hogy maradjanak a térségben a korábbi években őket ért erőszak és üldözés ellenére is – írja a Sky News

A több templomnak otthonául szolgáló Karakosban az Iszlám Állam által felgyújtott, azóta helyreállított Szeplőtelen Fogantatás templomában találkozott és imádkozott együtt helyi keresztényekkel.

Ferenc pápa estére visszatér Erbílbe, ahol mintegy 10 ezer résztvevővel misét celebrál egy stadionban.