Járványhatás: globálisan növekszik a kényszer-gyerekházasságok száma
A koronavírus járvány miatt több millió kiskorú lányt kényszeríthetnek házasságra világszerte – derül ki az UNICEF egy új jelentéséből.
Az eddigi előrejelzések sem voltak túl biztatóak:
a világszervezet pandémia előtti becslései szerint az elkövetkező 10 évben 100 millió kiskorú lányt kényszeríthetnek házasságkötésre.
Ez a szám most a járvány hatására további 10 millióval emelkedett.
A jelentés szerint a globális iskolabezárások, a gazdasági visszaesés és a családok és a gyermekek számára nyújtott támogatási szolgáltatások szünetelése miatt a lányok 2030-ig nagyobb valószínűséggel lesznek feleségek tizennyolcadik évük betöltése előtt – írja a BBC.
A világ egyre keményebb hellyé válik a lányok számára – hangsúlyozta Nankali Maksud, az UNICEF káros gyakorlatok megelőzésére szakosodott tanácsadója.
Gyerekjogi aktivisták szerint pont azon a helyeken ugrott meg a gyerekházasságok száma, ahol már amúgy is probléma volt ez a gyakorlat: Indiában, Bangladesben, Nigériában, Kenyában és Malawiban. Utóbbi országban ráadásul az iskolabezárásokkal megtriplázódott a tizenévesen teherbe esettek lányok száma egyes területeken.
A jelentés szerint a romló tencendia fő oka az iskolabezárás.
Számos fiatal lány például az iskolabezárások miatt feladja a tanulással kapcsolatos álmait, és a házasságban keresi a biztonságot. Más esetekben azért házasítják ki a családok a még nem felnőttkorú lányaikat, hogy csökkentsék pénzügyi terheiket, illetve a menyasszony kezéért, a kérőtől kapott hozománnyal jöjjenek pénzügyileg egyenesbe. A koronavírus-járvány miatt pedig világszerte rengeteg család került anyagi válságba.
A felnőttkor előtti házasságkötés 2011-óta 15 százalékkal csökkent globálisan, ezt az előrelépést vetheti most vissza a világjárvány.
Ez a trend azonban még megfordítható, elsősorban azzal, ha a lányok visszatérhetnek az iskolába
– húzza alá az UNICEF.