Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMMeredeken csökkent a londoniak várható élettartama a koronavírus-járvány miatt
Meredeken csökkent 2020-ban a londoniak születéskor várható átlagos élettartama a koronavírus-járvány következtében, a férfiak esetében 2,5 évvel, a nőknél 1,6 évvel, ami
a legnagyobb visszaesés a második világháború óta.
A szakemberek az angliai közegészségügyi szolgálat (PHE) adatait „megdöbbentőnek nevezték, és felhívták a figyelmet arra, hogy
a szegényebb londoni férfiak körében még nagyobbat, 3,3 évet esett vissza a mutató”
– olvasható az Evening Standard londoni lapban.
A adatok a szolgálatnak „A Covid–19 szélesebb körű hatása az egészségre” nevű megfigyelő módszerének eredményei, amely a járványnak a lakosság egészségére és jólétére gyakorolt közvetett hatásait vizsgálja.
Az egészségügyre szakosodott King’s Alap független elemző cég kutatása kimutatta, hogy a londoni férfiak várható élettartama 81,3 évről 78,8 évre, a nőké 85 évről 83,4 évre esett vissza 2020-ban az előző évhez képest.
A leggazdagabb londoni férfiak esetében a csökkenés 1,5 év (84,4 évről 83-ra), míg a legszegényebbek esetében 3,3 év (77,9-ről 74,6 évre), ismertette a napilap.
Korábban a férfiak esetében a londoniaknak volt a legjobb a születéskor várható élettartamuk az országban, a járvány miatt azonban visszaestek a délnyugat-, délkelet- és kelet-angliaiak mögé.
Anglia-szerte a férfiak születéskor várható élettartama 80 évről 78,7 évre csökkent, a nőké 83,6 évről 82,7 évre.
Veena Raleigh, a King’s Alap kutatója elmondta, hogy a férfiak 1,3 éves, a nők 0,9 éves várhatóélettartam-csökkenése
elsősorban a koronavírus-járvány eredménye, amely 72 ezerrel több halálozást okozott, mint a 2015–19 közötti időszak átlaga.
„Ekkora csökkenés páratlan korunkban, a legnagyobb, amit a második világháború óta mértünk. Ez azért is aggasztó, mert a várható élettartamban bekövetkezett javulás a járvány előtti évtizedben jelentősen lelassult, szélesedtek az egyenlőtlenségek a leggazdagabb és a legszegényebb térségek között” – magyarázta.