Kiszórnák a kínaiakat és oroszokat az atomerőmű-bővítési tenderből Csehországban
Felülvizsgálja a cseh kormány és a nemzetbiztonsági tanács az ipari és kereskedelmi minisztérium döntését, amely engedélyezte, hogy a Dukovany atomerőmű bővítésére kiírandó nemzetközi pályázaton az orosz Roszatom konszern is részt vegyen.
A nyolcvanas években üzembe helyezett, a cseh állam többségi tulajdonában lévő Dukovany bővítésére már csak a következő, az októberi választások után felálló kormány fogja kiírni a pályázatot – közölte Karel Havlíček kormányfő-helyettes.
A pályázatra négy érdeklődőt terveznek meghívni, akiknek november végéig le kellene adniuk elképzeléseikről egy összefoglaló információs anyagot – írja az MTI.
Értesülések szerint a projekt iránt az orosz Roszatom, a kínai CGN, az észak-amerikai Westinghouse, a francia EdF és a dél-koreai KHNP konszernek érdeklődnek. Havlíček közölte:
az említett öt konszern közül biztonsági okból a kínai CGN nem kapna meghívást a tenderre.
Kína prágai nagykövetsége pénteken hivatalosan tiltakozott a döntés ellen, melyet diszkriminációnak minősített. Bírálta a döntést Dana Drábová, a Cseh Atombiztonsági Hivatal (SÚJB) igazgatója is, aki szerint „érthetetlen", miért éppen a kínai vállalatot törölték az érdeklődők közül, míg az orosz Roszatomot nem.
Eközben a jobboldali cseh ellenzék a Roszatom törlését is követeli, mert állításuk szerint az orosz cég is nemzetbiztonsági kockázatot jelent Csehország számára.
Andrej Babis cseh kormányfő azonban pénteken csak annyit ígért, hogy újra megvizsgálják az ügyet.