Csak annyit válaszolt a légvédelemnek a pilóta: ez itt mind a miénk!

2021.03.31. 10:44

A kínai népi felszabadító hadsereg vadászrepülőgépe hétfőn megsértette a tajvani légteret. Amikor a 6 ezer méteren repülő kínai pilótát figyelmeztette erre a tajvani légvédelem, illetve felszólította az azonnali távozásra, a pilóta úgy reagált: „ez az egész itt mind a miénk” – írta a Newsweek.

Nem egyedi esetről van szó, idén eddig 208 alkalommal kellett figyelmeztetni Tajpejnek rádión a légterébe lépő kínai pilótákat.

Kapcsolódó

Kína szorításában dönt Tajvan a jövőjéről

Bár népszerűtlen, a hongkongi tüntetések farvizén a balos elnök nyerhet a tajvani választáson. Peking katonai fenyegetéssel és dezinformációval hangolt, de a Kínával szembeni viszony mellett társadalmi kérdések is megosztják a szigetet.

Hung Tzu-chieh, a tajpeji Nemzeti Védelmi és Biztonsági Kutatóközpont kutatója azt mondja: a manőverek azt a benyomást erősítik mostanában, hogy Kína egy jövőbeni konfliktust készíthet elő. A tajvani védelmi miniszter, Chang Che-pin azt mondta, hogy a különböző, támadó jellegű légi manővereket Kína kombinálja haditengerészeti műveletekkel is.

Kapcsolódó

Kína felrúgja a status quót, ha Japán és a világ nem figyel oda

Az Indexnek nyilatkozó japán szakértő szerint az 1930-as évek háborús hangulata uralja Kelet-Ázsiát.

A kínai légierő utóbbi évekbeli, erősödő aktivitása nemcsak Tajvant, de Japánt is aggasztja.

Egy tokiói napilap, a Yomiuri Shimbun cikke szerint a japán védelmi minisztérium növelni kívánja a katonai jelenlétet a Japánhoz tartozó, 1700 lakosú Jonaguni szigeténél, amely kevesebb, mint 70 mérföldre fekszik Tajvan keleti partjaitól. Japán attól tart, ha Kína bekebelezi Tajvant, akkor Peking szemet vethet Jonaguni szigetére is. Tajvan stabilitásának fenntartása téma volt Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és japán kollégája, Nobuo Kishi e hónapbeli találkozóján is.