Orosz-ukrán feszültség: Lavrov csalódott

2021.04.06. 15:43

Moszkva egyelőre nem látja jelét annak, hogy Kijev vissza akarná fogni a harcias retorikát – mondta a Kreml szóvivője. Dmitrij Peszkov szerint a demarkációs vonalnál állomásozó ukrán csapatok „jelentik a legtöbbször a provokációk okát”. A szóvivő utalt arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben részletesen kifejtette Angela Merkel német kancellárnak és Emmanuel Macron francia államfőnek az ukrajnai helyzettel kapcsolatos aggályait. Hozzátette:

A legfontosabb az, hogy semmi se provokáljon ki katonai harci lépéseket az ukrán fegyveres erőkből a saját népük, a függetlenségüket önhatalmúlag kihirdetett köztársaságokban élő emberek ellen.   

A Donyec-medencében március 26-án éleződött ki ismét a helyzet, amikor négy ukrán katona életét vesztette. A térségben gyakorivá vált a tűzharc, amelyért az ukrán kormányerők és a szakadár milíciák egymást tették felelőssé. Oroszország az Ukrajnával közös határa közelében csapaterősítést hajtott végre, írta a távirati iroda. 

Kapcsolódó

Egyre csak gyűlnek az orosz katonák az ukrán határ közelében

A vezérkari főnök szerint komoly fenyegetést jelent Ukrajnára az orosz hadgyakorlat. Könnyítették a tartalékosok behívását.

Az Indiában tárgyaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Új-Delhiben aggodalmának és csalódottságának adott hangot amiatt, ahogyan a nyugati országok a délkelet-ukrajnai szakadár köztársaságok demarkációs vonalánál történt ukrán csapatösszevonásra reagáltak.

Úgy fogalmazott: „Nyugati kollégáink a jelek szerint abból indulnak ki, hogy minden eszközzel mindenben támogatniuk kell az ukrán hatalmat, beleértve a teljesen elfogadhatatlan lépéseit és kijelentéseit.” Az orosz diplomácia vezetője felhívta a figyelmet arra a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és más kijevi vezetők által hangoztatott tézisre, hogy az ukrajnai válság rendezéséről megkötött minszki megállapodásokra csak azért van szükség, hogy fenn lehessen tartani az Oroszország elleni nyugati szankciókat.

Lavrov szerint direkt párbeszéd keretében kell majd meghatározni a délkelet-ukrajnai területek végső státusát, és kiírni az ottani választásokat.

Szerinte az ukrán félnek észhez kellene térni.