Repülőgéphordozókat vezényel Tajvanhoz Kína
További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államokban újra emelkedik az influenza- és a Covid-fertőzöttek száma
- Afganisztán békülne az Egyesült Államokkal
- „Ne etesd a trollt” – folytatódik Olaf Scholz és Elon Musk csörtéje
- Így reagált Soros György a Joe Bidentől kapott kitüntetésre
- Rejtélyes haláleset a Felvidéken: már bomlási fázisban voltak a testvérek, amikor rájuk találtak
„Rutinszerű" hadgyakorlatot tart repülőgéphordozó rajával Kína a saját területének tartott Tajvannál a nemzeti szuverenitás, biztonság és érdekérvényesítési képességek szavatolásának és fejlesztésének céljával.
A kínai haditengerészet vonatkozó közleményében hozzátette:
a jövőben rendszeressé teszik a hasonló manővereket.
Az MTI jelentésében rámutat, az Egyesült Államok szintén kedden jelentette be, hogy a Theodore Roosevelet repülőgéphordozó és a kísérő hajóraj ugyancsak „rutinműveletek" elvégzése céljából hajózott be a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengerre vasárnap.
Megfigyelők szerint a műveletek a térségben tapasztalható feszültség kiéleződéséhez vezethet, különösen annak fényében, hogy
Kína első alkalommal vezényelt irányított rakétás rombolót a térséget behajózó Liaoning hajórajhoz.
A South China Morning Post hongkongi lap szerint a Nancsang nevet viselő, Renhai osztályú (Type 055) irányított rakétákkal felszerelt cirkálóról van szó, amely fokozza a hajóraj csapásmérő képességét.
#Chinese navy’s first Type 055-class destroyer enters service https://t.co/ELu599XIr6 #ChineseNavy pic.twitter.com/T4CFtXmsmO
— Janes (@JanesINTEL) January 15, 2020
Ez már csak azért is jelentős, mert a 112 rakétaindító cellákkal bíró, hajóelhárító rakétákkal is felszerelt cirkáló Kína legfejlettebb, és – az SCMP szerint – az amerikai Zumwalt osztályú DDG-1000 romboló után a világ második legerősebb hadihajója. Jóllehet, ez vitatható, hogy a „csak" 80 cellával felszerelt amerikai romboló erősebb a kínai riválisánál.
What should become of the Zumwalt class? The US Navy has some big ideas. https://t.co/WnkFQUvzhC pic.twitter.com/C05Xs13MpV
— Defense News (@defense_news) March 25, 2021
Kína az utóbbi időben egyre nagyobb nyomást gyakorol az általa szakadárnak tartott szigetre, rendszeresen berepül Tajvan légvédelmi övezetébe, és fokozza a katonai tevékenységet.
Emellett Peking diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, s bár az Egyesült Államok a világ legtöbb országához hasonlóan nem tart fent hivatalos diplomácia kapcsolatokat Tajvannal, legnagyobb fegyverbeszállítójaként igyekszik garantálni a sziget biztonságát és függetlenségét.