Fokozódó feszültség Peking és Tajpej között
Tajvan a végsőkig fog harcolni egy kínai támadás esetén – jelentette ki Joseph Vu, az ázsiai ország külügyminisztere. Úgy fogalmazott: a pekingi vezetés vegyes jelzéseket küld azzal, hogy kiegyezésre törekvését hangsúlyozza, miközben katonai megfélemlítést alkalmaz.
Vu megjegyezte: tíz kínai harci repülőgép sértette meg Tajvan légterét hétfőn, és Peking hadgyakorlat keretében a sziget partjainál vetett be egy repülőgép-hordozót és kísérőhajóit.
Csak annyit válaszolt a légvédelemnek a pilóta: ez itt mind a miénk!
Nemcsak Tajvan, de Japán is aggódik Kína légi manőverei miatt.
Kína saját területének tartja a szigetet, amelyet békésen vagy katonai erővel is hajlandó lenne megszerezni. Peking nem ismeri el a sziget demokratikusan választott vezetését, Hszi Csin-ping kínai elnök pedig kijelentette, hogy az „újraegyesítést” nem lehet az örökkévalóságig halogatni, írta az MTI.
Kína szorításában dönt Tajvan a jövőjéről
Bár népszerűtlen, a hongkongi tüntetések farvizén a balos elnök nyerhet a tajvani választáson. Peking katonai fenyegetéssel és dezinformációval hangolt, de a Kínával szembeni viszony mellett társadalmi kérdések is megosztják a szigetet.
A kínai haditengerészet közölte, hogy „rutinszerű” hadgyakorlatot tart Tajvannál repülőgéphordozó-rajával. Jelezték: a jövőben rendszeresen fognak tartani hasonló hadgyakorlatokat. Az amerikai haditengerészet bejelentette: a Theodore Roosevelt repülőgép-hordozó és az őt kísérő hajóraj behajózott be a Dél-kínai-tengerre, „rutinműveletek” elvégzése miatt.