Nemcsak az európai gyógyszerfelügyelet által engedélyezett vakcinákat használhatják az EU-tagországok
Az Európai Unió tagállamai olyan oltóanyagokat is beszerezhetnek, amelyek nem szerepelnek az uniós stratégiában – közölte Európai Bizottság vezető szóvivője csütörtökön. Eric Mamer azt is mondta, hogy ez nem jelenti az uniós stratégia végét, a tagállamok nem térhetnek el a közösen létrehozott megállapodásban rögzített feltételektől – tette hozzá.
Az Európai Bizottság eddig a következő vállalatokkal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről:
- Johnson & Johnson (400 millió adag),
- a BioNTech-Pfizer (600 millió adag),
- a Moderna (460 millió adag),
- az AstraZeneca (400 millió adag),
- a CureVac (405 millió adag),
- a Sanofi-GSK (300 millió adag).
Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság (EB) illetékes szóvivője ugyanakkor azt mondta, hogy az AstraZeneca gyógyszergyárral kötött uniós szerződés továbbra is érvényes. Az EB reméli, hogy a vállalat határidőn belül leszállítja a vakcinákat.
Ez azért is érdekes, mert szerdán az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) azt közölte, hogy van kapcsolat a vérrögképződés és az oltóanyag között, de ettől függetlenül továbbra is ajánlják, csak fel kell tüntetni az esetleges vérrögképződést a mellékhatások között.
Németország egyébként csütörtökön bejelentette, tárgyal Oroszországgal a Szputnyik V vakcináról. A tagállamoknaknak lehetőségük van tárgyalni, és beszerzési megállapodásokat kötni az uniós vakcinákon kívül más vakcinák gyártóival is.