18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Koronavírus Indiában: képeken egy ország tragédiája

2021.04.23. 14:59

Egyre hevesebben tombol a koronavírus-járvány Indiában, pénteken immár a második egymást követő napon döntött rekordot mind a regisztrált fertőzöttek, mind pedig a halálos áldozatok száma. A BBC csütörtökön közölt összefoglaló cikket arról a koronavírus-variánsról, amely Indiában alakult ki és több országban is terjedni kezdett már. 

Az elmúlt 24 órában 332 730 új fertőzést és 2263 halálos áldozatot regisztráltak, ezzel az 1,3 milliárdos országban az igazolt fertőzöttek száma már meghaladta a 16 milliót, a Covid–19-nek pedig 186 920 halálos áldozatáról tudni.

A fertőzöttek számát illető pénteki adat egyúttal a világon a legmagasabb napi növekmény is a pandémia kezdete óta.

A pénteki a második nap, amikor egymás után 300 ezer fölé emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. 

A járvány egyik gócának számító Újdelhiben a fertőzöttek napi növekménye 26 169, a halálos áldozatoké pedig 306 volt. A mintegy húszmilliós fővárosban hétfő este egyhetes vesztegzár lépett életbe, a hatóságok a lezárástól a járvány terjedésének lassítását, valamint az egészségügyi ellátórendszerre nehezedő terhek mérséklését remélik.

Szakértők szerint az esetszámok megugrásához hozzájárult a vírus Indiában felfedezett, fertőzőbb mutációja is. Ennek következtében több ország, köztük Kanada és az Egyesült Királyság jelentette be, hogy egyelőre nem fogad légi járatokat az ázsiai országból.

Mindeközben Újdelhi bejelentette, gyorsított eljárásban engedélyezné a Pfizer–BioNTech, a Moderna, valamint a Johnson & Jonhson koronavírus elleni vakcináit. A Mint című indiai üzleti hírportál azt közölte, hogy az utóbbiból június környékén érkezne az első szállítmány az országba.

Indiában januárban kezdődött az oltási kampány, Narendra Modi indiai miniszterelnök pedig vasárnap elindította azt a négynapos „oltási fesztivált”, amelynek célja, hogy minél többen fölvegyék a koronavírus elleni oltást. 

Az országban mind ez ideig körülbelül 135 millió oltást adtak be, 3,1 milliót az elmúlt 24 órában.

Modi kormányát több bírálat is érte amiatt, hogy a járvány ellenére zsúfolt tömegrendezvényeket tartott a helyhatósági választások miatt, és engedélyezte vallási fesztiválok megtartását, akár több millió résztvevővel is.

Az egyetlen remény

Az egyre pokolibbá váló indiai járványban a sokszor órákig elérhetetlen hivatalos segélyvonalak helyett a Twitter lett a segítség és információnyújtás fő terepe – írta az Al Jazeera.

Az emberek gyorsan váltottak, miután egyre nehezebb egészségügyi ellátáshoz jutni, az oxigén- és gyógyszerhiánnyal küzdő kórházak pedig elküldik azokat, akiket nem tudnak ellátni. Így pillanatok alatt a Twitter vált a közösségi segítségnyújtás platformjává az oxigénpalack-, gyógyszer- és kórháziágy-kereséshez a #covidsos és hasonló hashtagek alatt.

Csalóka számok

Korábban arról írtunk, hogy a hivatalos adatokban jegyzettnél jóval magasabb lehet a koronavírusos halálozások száma, legalábbis a temetkezési vállalkozók visszajelzései szerint. Mivel az új temetési protokoll szerint, ha csak 0,1 százalék valószínűsége fennáll a koronavírus-fertőzésnek, akkor kötelező a hamvasztás, ezért egyre inkább túlterhelődnek a krematóriumok is.

Az Al Jazeera riportja beszámol az egyik legnépesebb indiai szövetségi államban, Gudzsaratban

olyan krematóriumról is, amelynek fém alkatrészei a 24 órás folyamatos működés miatt megolvadtak.

Surat városában két krematórium is teljes kapacitáson üzemel a nap minden órájában. Az elmúlt héten mindennap több mint 100 halott került ezekbe, miközben a városban hivatalosan csak napi 25 koronavírusos esetet jegyeztek fel. Utter Pradesh állam fővárosában, Lucknow-ban arról számoltak be a hírtelevíziók, hogy az elmúlt hetekben ötszörösére nőtt a hamvasztásra váró testek száma. 

Az egészségügyi dolgozók szerint az eltérés oka többek között az lehet, hogy sokan annyira rossz állapotban kerülnek kórházba, hogy már azelőtt meghalnak, hogy letesztelhetnék őket. 

Az adatszolgáltatás hiányosságaira egy korábbi, az első járványhullám alatti kutatás is rávilágított: eszerint a hivatalos adatoknál 11-szer többen fertőződhettek meg, a valós halálozás pedig kétszer-ötször nagyobb lehetett. A The Lancet orvosi szaklap tavalyi kutatása szerint az indiai halottak kevesebb mint negyedéről állítanak ki orvosilag megerősített halotti bizonyítványt, főleg a vidéki térségekben mellőzik ezeket, ezért vélhetőleg soha nem tudjuk meg, valójában hány áldozata volt a koronavírus-járványnak Indiában.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport