Döntött a bíróság: Dragnea marad a rácsok mögött
További Külföld cikkek
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
A rahovai börtön, ahol a román szenátus egykori elnöke raboskodik, korábban jóváhagyta Dragnea kérelmét, de a végső szó a bukaresti 5. kerületi törvényszéké volt, amely kimondta: a korrupcióért elítélt politikus legközelebb is csak két hónap múlva kérvényezheti ismét szabadlábra helyezését. Jóllehet, a végzés ellen 48 órán belül fellebbezhetnek – adta hírül az MTI.
Barabás T. János, a Külgazdasági és Külügyi Intézet (KKI) vezető elemzője az Index kérdésére elmondta:
ennek a döntésnek semmi hatása nincs a román belpolitikára, Dragneanak már semmi befolyása sincs, még a saját, ellenzékbe szorult pártjára sem.
A volt pártelnök bírósági elmarasztalása után szövetségeseit eltávolították a PSD vezetőségéből, maga az új pártelnök, Marcel Ciolacu is elhatárolódott tőle, leszögezve: Dragneanak semmi köze nincs mára párthoz – mutatott rá a KKI kutatója.
A Dragneat rács mögé küldő korrupcióellenes ügyészség (DNA) képviselője a keddi tárgyaláson hangsúlyozta: Dragnea továbbra is egy igazságtalan, politikai ítélet áldozatának tartja magát, tettét nem bánta meg.
2019. május 27-én az akkor még kormányon lévő PSD-t erős kézzel vezető, és a bukaresti kormányt háttérből irányító politikust hivatali visszaélésre történő felbujtásért halmazati büntetésként ítélte három és fél év letöltendő szabadságvesztésre a román legfelsőbb bíróság, mivel már volt egy szintén korrupcióért kiszabott felfüggesztett börtönbüntetése.
Dragnea végül is egy - politikai hatalmához képest - jelentéktelen ügybe bukott bele, pedig hosszú a bűnlajstroma. Második korrupciós perében azt bizonyították rá, hogy 2006 és 2013 között, amikor a Teleorman megyei tanács, illetve a PSD megyei elnöke volt, az ő utasítására fizettek a megyei tanács költségvetéséből két olyan alkalmazottat, akik nem a gyermekvédelmi igazgatóságnál, hanem valójában a PSD megyei szervezeténél dolgoztak – emlékeztet a távirati iroda.