Már a NATO-erők közelében robbantottak Afganisztánban
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
Pokolgépet robbantottak egy mecsetnél az afganisztáni bagrami légi támaszponton, a NATO-szövetségesek állomáshelyétől fél kilométerre. A robbanószerkezet a reggeli órákban lépett működésbe, amikor az afgán kormányerők katonái az épületben imádkoztak – jelentette az MTI.
Megjegyzendő, hogy a támaszpont őrzi a bagrami börtönt biztonságát is, amelyben jócskán akad tálib fegyenc.
A tálibok korábban kilátásba helyezték, hogy május elseje után támadást intézhetnek az országban lévő külföldi erők ellen. Az amerikai kivonulásról szóló, még Donald Trump elnöksége alatt megkötött egyezmény értelmében ugyanis a csapatkivonást május elsejével kellett volna befejezni. Joe Biden amerikai elnök ezt a határidőt a New York-i terrortámadás 20. évfordulójára, idén szeptember 11-re tolta ki. Erre vonatkozó bejelentését követően a NATO is jelezte, hogy a nemzetközi erők követik az amerikaiakat, s nagy valószínűséggel még korábban távoznak.
A szövetséges erők mindazonáltal figyelmeztettek, keményen megtorolják, ha támadás éri a kivonulást előkészítő csapataikat.
Zabiullah Mudzsáhid, a tálibok szóvivője szombaton a Twitteren azt írta: az egyezmény megszegése elviekben lehetővé teszi az ellenintézkedéseket a tálibok részéről, ugyanakkor a harcosok azt fogják tenni, amit vezetőik a legjobbnak látnak.
A legtöbb elemző úgy látja, az amerikai támogatás nélkül összeomolhat az afganisztáni kormány, ha a tálibok úgy döntenek, figyelmen kívül hagyják a konfliktus békés rendezésének folyamatát, és erőszakkal próbálja magához ragadni az ország irányítását.
Ahhoz képest, hogy a nemzetközi közösség a hatalommegosztást támogatja az ország nagyobbik részét ellenőrző tálibok és a kormány között, sőt, a táliboknak a tárgyalások nemzetközi elismerést is biztosíthatna, a kivonulásról szóló dohai egyezmény óta fokozódtak a kormányerők és a civilek elleni támadások.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.