Több mint ötmillió uniós állampolgár kért brit letelepedési engedélyt
További Külföld cikkek
- A Fülöp-szigeteki alelnök bérgyilkost fogadott fel az elnök megöletésére
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett adatai szerint meghaladta az 5,4 milliót azoknak az EU-állampolgároknak a száma, akik tartós letelepedési engedélyért folyamodtak a brit hatóságokhoz – írja az MTI.
Az Egyesült Királyság tavaly január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez azonban meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel letelepedett státuszért – kell folyamodniuk.
A londoni belügyminisztérium csütörtökön ismertetett havi összesítése szerint ezt a 27 EU-tagország Egyesült Királyságban élő állampolgárai közül április 30-ig 5 423 300-an tették meg.
A brit hatóságok a múlt hónap végéig 5 118 300 folyamodványt már elbíráltak, csaknem mindet kedvezően: az elutasított kérvények aránya mindössze 1 százalék.
A benyújtott folyamodványok további 1 százalékát a kérelmezők visszavonták, szintén 1 százalék valamilyen okból érvénytelennek bizonyult.
A brit belügyminisztérium csütörtöki kimutatása szerint az április végéig elbírált folyamodványok 52 százalékában a kérelmezők végleges, az esetek 44 százalékában előzetes letelepedett státuszt kaptak. Ez utóbbit azok a kérelmezők kaphatják, akik 2020. december 31. előtt érkeztek letelepedési szándékkal, de a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet életvitelszerűen az Egyesült Királyságban. Ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána megkapják a végleges tartózkodási engedélyt. Az addig eltelő időszakban őket is maradéktalanul megilletik megszerzett jogosultságaik.
A brit belügyminisztérium a havi köztes statisztikákban nem közöl országokra lebontott adatokat arról, hogy az egyes EU-tagállamok állampolgárai közül hányan kértek letelepedési engedélyt; ezt csak a negyedéves átfogó összesítések tartalmazzák. A következő negyedéves statisztika ismertetése május 27-én várható.
A február végén közzétett legutóbbi negyedéves összefoglaló szerint az Egyesült Királyságban élő magyarok közül január 31-ig 131 120-an folyamodtak letelepedett státuszért.
Az Egyesült Királyságban élő EU-állampolgároknak a letelepedett jogi státusz megszerzéséhez személyazonosságukat kell hitelesen igazolniuk, és azt, hogy életvitelszerűen tartózkodnak az országban. Emellett be kell jelenteniük, ha korábban elmarasztaló bírósági ítélet született ellenük. Ez bizonyos esetekben – például akkor, ha valakit korábbi bűncselekmények miatt egy évnél hosszabb szabadságvesztésre ítéltek – kizáró ok lehet.
Akik 2020. december 31-én már életvitelszerűen az Egyesült Királyságban tartózkodtak, idén június 30-ig nyújthatják be a letelepedett státuszra szóló kérvényüket. Az ehhez kidolgozott részletes útmutató március vége óta magyarul is hozzáférhető ezen a brit kormányzati honlapon.
Az idei év első napjától az Európai Unióból és az unión kívüli országokból újonnan érkezőkre a brit kormány új, egységesen érvényes bevándorlási szabályozást léptetett életbe, amely – főleg a jelentkezők szakképzettsége és angol nyelvtudása alapján – pontozásos kritériumrendszert alkalmaz a letelepedési kérelmek elbírálásához.