Csapást mérne a dezinformációra a Riporterek Határok Nélkül
További Külföld cikkek
- Búcsú a magyarországi luxustól: kirúgták a botrányt kavaró orosz ortodox egyházi vezetőt
- Újabb uniós lista, Magyarország a végén áll, de ez kivételesen nem baj
- Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?
- A szenátus szerint „valószínűtlen”, hogy külföldi támadás okozta az amerikai diplomaták rejtélyes megbetegedését
- Kiszivárgott, mikor futnak neki újra a románok az elnökválasztásnak
Elindította a Journalism Trust Initiative (JTI) nevű programját a Riporterek Határok Nélkül (RSF). A kezdeményezés célja, hogy a félretájékoztatás elleni küzdelem keretében kiszűrjék, mely médiumok minősíthetőek megbízhatónak.
A sajtószabadsággal foglalkozó szakmai egyesület egy digitális alkalmazást tett közzé az interneten, amelyen keresztül, egy háromlépcsős folyamat végén a médiumok megkaphatják a megbízhatóságot jelölő JTI-címkét – idézi az RSF közleményét az MTI.
A folyamat első szakaszában a jelentkező saját maga értékeli, hogy megfelel-e a JTI-ben megfogalmazott „szabványnak". Ez egy szakmai követelményrendszer, amelyet több mint 130 médiaszervezet és sajtószereplő, akadémikusok, médiahatóságok és technológiai vállalatok együttműködésével, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) és az Agence France-Presse (AFP) francia hírügynökség alapítói támogatásával dolgoztak ki.
Az AFP nem mellesleg tényellenőrző programot fejlesztett ki a Facebookon terjedő tartalmak csekkolása érdekében. A kezdeményezéshez Magyarország is csatlakozott.
A JTI-minősítés második körében a pályázó média önértékelésének eredményeit egy átláthatósági jelentésben nyilvánosságra hozhatja.
Végül egy akkreditált tanúsító szervezet független vizsgálat keretében átvilágítja a jelentkezőt.
A folyamat résztvevői csak akkor kaphatják meg a JTI-címkét, ha az említett szinteket teljesítették. Az RSF szerint a terv mélyreható és újító előrelépést jelent a dezinformáció elleni küzdelemben.
Napjaink információs káoszában az álhírek, a propaganda, valamint a gyűlöletbeszéd versenyelőnyben van az újságírással szemben
– jelentette ki Christophe Deloire, az RSF főtitkára. Hozzátette,
a vállalkozás egy olyan, mindent megváltoztató kezdeményezés, amelynek célja, hogy a szakmai normáknak való megfelelés kézzelfogható értékké váljon, végső soron pedig az újságírás fenntarthatóságának garanciája legyen.
Az RSF azt reméli, a tervtől, amelynek alapelveit még 2018-ban mutatták be, az Európai Bizottság és a megbízható újságírás előmozdítását célzó Craig Newmark Philanthropies jótékonysági szervezet közösen finanszírozza, arra készteti majd a nyilvánosságot, hogy a megbízható médiához forduljon.
A JTI-címke a hirdetőket is megnyugtathatja, ami által több reklámbevételt keletkeztet a folyamatban résztvevők számára. A címke egyben referenciaként szolgálhatna a szabályozó hatóságok, közösségi hálózatok számára, és megfelelésre ösztönözné a feltételeknek még meg nem felelő médiumokat is.