Orbán Viktor: Közép-európaiként látványos megkülönböztetést szenvedünk el

2021.05.18. 18:51 Módosítva: 2021.05.18. 18:57
A visegrádi országok (V4) látványos megkülönböztetést szenvednek el az Európai Unióban, és ha nem lépnek fel erőteljesebben és együttesen, ez a helyzet nem is fog változni – írta Orbán Viktor miniszterelnök kedden, válaszul Mikuláš Dzurindának, Szlovákia korábbi miniszterelnökének, a Wilfried Martens Európai Tanulmányok Központja elnökének.

Dzurinda elveti a magyar kormányfő azon javaslatát, miszerint a V4-országok törekedjenek arra, hogy a német–francia tengelyen forgó Európai Uniót németfranciaV4 hárompilléres erőközponttá alakítsák. Orbán Viktor a Miniszterelnöki Sajtóiroda révén a távirati irodának megküldött, Szamizdat 7. című írásában erre reagált. Dzurinda elmélete szerint „javaslatom csak az Európai Unió belső széttagoltságát erősítené, nem egyesíti, hanem szétszedi azt” – írta Orbán Viktor. Hozzáfűzte: a kérdés gyakorlatias jellegű. 

Tény, hogy mi, közép-európaiak látványos megkülönböztetést szenvedünk el. Azt állítom, ha nem lépünk föl erőteljesebben és közösen, ez a helyzet nem is fog változni. 

Orbán Viktor kifejtette: a belső piac elrendezése révén egy francia állampolgárnak évente 1074 euró többletjövedelem jut, egy németnek 1046 euró, egy szlováknak 537 euró, egy magyarnak pedig 408 euró a 2016-os adatok alapján.

A miniszterelnök megjegyezte: ha a V4-országokba az EU-transzfereken keresztül beáramló pénzt összevetjük a tőlünk kivitt profit- és osztalékjövedelemmel, „látható, hogy milyen súlyos veszteségeket szenvedünk el. Magyarország esetében a különbség 80 százalék, Szlovákia esetében pedig több mint 90 százalék” – írta a miniszterelnök, aki szerint „nemcsak siralmas, de megalázó az aránytalanság a központilag kezelt uniós programoknál (például Horizont 2020)”. Orbán Viktor kitért arra is, hogy a 2004 óta csatlakozott országok a támogatásnak 5,1 százalékát kapták, miközben lakosságunk az unió több mint húsz százaléka. Azt írta: „A földrajzi egyensúlytalanságot orvosló javaslatainkat leverték.”

A kormányfő hangsúlyozta: a kiküldetési irányelvet a V4 számára hátrányosan újraírták. Annak a véleményének adott hangot, hogy „az első mobilitási csomag bántó, sértő hátrányba hozta a mi fuvarozási vállalatainkat. És akkor még nem írtam az agyelszívásról, a kötelező migránselosztási kvótákról és a velünk szemben használt kettős mércéről sem.”