Mianmaron emberéleteket követelnek az összecsapások
A mianmari junta haderejének legalább 20 tagja életét vesztette vasárnap a lázadókkal az ország déli részén kibontakozott összecsapásokban. A felkelők egy rendőrőrsöt foglaltak el a Moe Bje nevű településen. Négy rendőrt túszul ejtettek.
Mianmar: Japán befagyasztotta a pénzcsapot
Tavalyelőtt Tokió csaknem 532 milliárd forintnak megfelelő összeggel támogatta a mianmari vezetést.
Mianmarban a hadsereg február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, őrizetbe véve a kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos politikusát, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí államtanácsost, az ország akkori de facto vezetőjét. A puccs óta rendszeresek a tömegmegmozdulások, amelyek ellen a hadsereg egyre keményebben lép fel.
A tüntetők egy része csatlakozott a puccs elleni polgári engedetlenségi mozgalomhoz, míg mások fegyvert ragadtak, és beálltak az etnikai gerillaszervezetekhez, írta a távirati iroda.
A mianmari tanári érdekképviselet szerint az utóbbi hetekben csaknem 126 ezer tanárt függesztett fel állásából a junta, köztük mintegy 20 ezret az egyetemeken, mert állítólag nem akartak az ország katonai vezetésével együttműködni.
Az Európai Unió vasárnap élesen bírálta a katonai vezetés bejelentését, miszerint fel akarják oszlatni Aung Szan Szú Kjí pártját, az NLD-t, amely a novemberi választást nyerte, állítólagos választási csalás miatt.
A hadsereg ugyanis korábban azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a választással kapcsolatos panaszaikat.
Mianmari jogvédő szervezetek szerint a biztonsági erők több mint 800 embert öltek meg az elmúlt hónapokban, csaknem 5 és fél ezret pedig önkényesen bebörtönöztek.