G7-csoport: muszáj versenyre kelni Kínával
Sullivan az Air Force One, azaz az amerikai elnöki különgép fedélzetén Brüsszel felé tartva úgy fogalmazott: Kínával kapcsolatban a G7-es országok vezetőinek csúcstalálkozóján „jelentős előrelépés történt” a G7-es országcsoport korábbi állásfoglalásához képest. Ez, Sullivan szerint, tükrözi „a nézetek oly mértékű közeledését, amilyen néhány évvel ezelőtt még nem volt tapasztalható”.
A tanácsadó azt mondta: „Kína jelentős kihívást jelent a világ demokráciái számára",
és a G7-ek is egyetértettek abban, hogy közös programra van szükség A Kína által képviselt kihívásokkal szemben – mondta.
Ennek tartalmaznia kell „a kiállást, az ellensúlyozást és a versenyt” – fejtette ki Sulivan.
A hét vezető ipari hatalom kormányfői vasárnap ígéretet tettek arra, hogy „kezelik” Kína növekvő befolyását. Közleményükben külön felhívták a figyelmet a hszincsiangi muzulmán ujgur kisebbség elleni jogsértésekre, illetve szabadságot és autonómiát követeltek Hongkong számára.
Tanácskozásukon a G7 vezetői többek közt abban is megegyeztek, hogy egy saját program, az Építsünk újjá egy jobb világot keretében infrastruktúra-fejlesztési terveket ajánlanak a fejlődő országoknak, ezzel mintegy ellensúlyozva ezzel a kínai Egy Övezet Egy Út (más néven: Új Selyemút) kezdeményezést és nyomában Peking növekvő befolyását.
A G7-ek tervei között szerepel például vasútépítés az afrikai kontinensen, vagy szélerőművek telepítése egyes ázsiai országokban. A programról Ursula von der Leyen, az Európai BIzottság elnöke is beszélt vasárnap, Kína pedig még aznap reagált a G7-ek kezdeményezéseire.