Új állatfajra bukkantak a schönbrunni állatkertben
Az orf.at számolt be arról, hogy a schönbrunni állatkert új fajjal bővült, bár erről igazából senki nem tudott, azaz még a vezetőségnek sem volt sejtelme, hogy tudományos felfedezés színhelye lesz a híres állatkert.
Már korábban is látták ezeket a rákokat, amikor a szűrőberendezéseket ellenőrizték vagy a halakat etették.
Az állatok mérete nagyjából 6,1 milliméter, és nagyon gyorsan szaporodnak
– jegyezte meg Anton Weissenbacher, az állattani osztályvezető Schönbrunnban.
A kutatók hetekig vizsgálták az új és a korábban már ismert fajok közötti különbséget, majd arra a következtetésre jutottak, hogy a sörték számában, hosszában és vastagságában bőven van eltérés az új fajnál.
Ezt a garnélafajt Heteromysis schoenbrunnensisnek neveztük el, vagyis arról az állatkertről, ahol megtaláltuk
– mondta Daniel Abed-Navandi, a Tenger Házának kurátora, aki azt is hozzátette, hogy a lezárások miatt bőven volt ideje kutakodni, ugyanis egy tengerbiológus a karanténban kénytelen-kelletlen, de a szárazföldön marad.
A kutatók szerint származását tekintve az új garnélafaj az Indiai-óceán térségében őshonos. Valószínűleg akkor került Ausztriába, amikor nagyjából 20 éve zátonyköveket szállítottak az állatkertbe, és feltételezhető, hogy az apró állatok a kövek repedéseiben bújtak meg az utazás idején.
Egyébként 2019-ben már felfedeztek egy másik garnélafajt is A Tenger Házában, tehát nem egyedi a mostani eset.
2010-ben – a schönbrunni állatkertben először – felfedeztek egy addig ismeretlen trópusi szárazföldi csigafajt, amely bizonyára Borneóból származott, és a nevét az akkori állatkerti igazgatóról, Harald Schwammerról kapta, és lett Schwammeria.