Húsz év után kiürült a NATO afganisztáni légitámaszpontja, egyre nagyobb veszélyben a nők jogai
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Csaknem húsz év után az amerikai hadsereg katonái kivonultak az afganisztáni Bagram légi támaszpontról, amely a tálibok és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet ellen indított háború egyik központja volt.
A támaszpontot teljesen átadták az afgán kormányerőknek, melyek az utóbbi időben vereségek sorát szenvedi el a megállíthatatlanul előrenyomuló tálib fegyveresektől.
A BBC kiemeli, hogy a kivonulás az amerikai és NATO-misszió alatt a női jogok terén elért előrelépést veszélyezteti. Például azt, hogy iskolába járjanak, vagy úgy egyáltalán kimenjenek az utcára férfi felügyelet nélkül. A bagrami repülőtérnek pedig ebben fontos szerepe volt, mellette halad az út a női iskolába.
.. the last of US & other NATO forces have now left #Bagram base .. Bagram is also a town where #Afghans now wonder and worry about their future .. including these school girls whose path goes past the base ..#Afghanistan pic.twitter.com/Joe4ClXYXs
— lyse doucet (@bbclysedoucet) July 2, 2021
Hogy az iszlám egy nagyon fundamentalista, lassan már a szaúdiakat is megszégyenítő verzióját valló tálibok miként is vélekednek a női jogokról, és mi a szándékuk a nőkkel, és hogy milyen rendszert vezetnének be Afganisztánban, azt a Vice riportja kiválóan szemlélteti. A riporternőnek (!) nyilatkozó tálib parancsnok nem túl meggyőző abban, hogy a nők jogait a demokratikus értékeknek megfelelően fogják biztosítani. Úgy fogalmaz: amit a kormány női jogok alatt ért, az az, hogy a nők szabadon lófrálnak egy szabad társadalomban. De az iszlám nem ilyen jogokat garantál nekik.
A bagrami kivonulás a legegyértelműbb jele annak, hogy az utolsó 2500-3500 amerikai katona afganisztáni szolgálata is a végéhez közeledik. Joe Biden amerikai elnök azt ígérte, hogy az amerikai erők szeptember 11-ig elhagyják Afganisztánt – emlékeztet az MTI.
A NATO-szövetségesek többsége már a héten kivonult. A német hadsereg utolsó egysége szerdán tért haza Afganisztánból. Németország az Egyesült Államok után a második legnagyobb létszámmal vett részt az afganisztáni NATO-misszióban.
Az Egyesült Államok biztonsági okokra hivatkozva nem közölte, hogy mikor hagyják el az utolsó amerikai katonák az ázsiai országot. A végleges kivonulás előtt a jelenleg török és amerikai katonák által biztosított kabuli nemzetközi repülőtér védelme is tisztázásra vár. Ehhez – értesülések szerint – Magyarország is felajánlotta segítségét.