A fekete gomba is pusztít a delta-variáns mellett
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
Idén áprilisban 17,6 millió fertőzöttet regisztráltak, a számuk májusra 25 millióra nőtt, és jelenleg már harminc és fél millió fertőzöttnél tartanak. Szakértők szerint a valós szám azonban ennek többszöröse lehet. Erre a krematóriumokból és a Gangeszben talált holttestek nagy számából lehet következtetni. Az 1,3 milliárd lakosú országban nagy gondot jelent pontosan számon tartani a fertőzötteket, és az újdelhi egészségügyi központ igazgatója szerint a különbség a bejelentett és a be nem jelentett fertőzöttek száma között majdnem harmincszoros lehet.
Egy áprilisi kutatás már azt mutatta, hogy tavaszra India készletei kimerültek. A tesztközpontok túlzsúfoltak, a kórházakban elfogytak a férőhelyek és az ápolók. Április óta duplájára nőtt a fertőzöttek száma, így csak találgatni lehet, hogy mennyire is lehet pontos ez a szám.
Jelenleg India a második helyen áll a világon 30,45 millió fertőzöttel, míg az Egyesült Államokban 33 millió fertőzöttet tartanak számon. Ellenben, ha igaz a szakértők állítása, és valóban durván alábecsülték az indiai fertőzöttek számát, akkor majdnem egymilliárd indiai fertőződött meg és
közel egymillió életet követelt eddig a koronavírus.
„A halálozások alulértékelését a szövetségi államokon kell számonkérni, főleg a rendszer hiányosságai miatt, tehát ez azt jelenti, hogy soha nem fogunk valós képet kapni arról, hogy hány embert veszítettünk el a második hullámban” – mondta a Rajagiri Társadalomtudományi Főiskola egyik professzora.
A delta-variáns mellett más is fenyegeti az indiaiakat.
Kiderült ugyanis, hogy a Covid–19 katasztrofális második hulláma alatt a vírussal fertőzött ezrek elkaptak egy ritka gombás betegséget is, amelyet mucormycosisnak vagy fekete gombának hívnak. A gombásodás az orr feketedését vagy elszíneződését, homályos vagy kettős látást, mellkasi fájdalmat, nehézlégzést, vér felköhögését okozhatja, de van, akinél látásvesztés lép fel.
India májusban elrendelte a mucormycosis szigorúbb felügyeletét, mivel ez fokozta a koronavírusos betegek, különösen a szteroiddal kezeltek és a cukorbetegek körében jelentkező nehézségeket. Szakértők szerint bizonyos, az immunrendszert elnyomó gyógyszerek túlzott alkalmazása vezethet a gombás fertőzés belobbanásához.
Sok mucormycosisesetet regisztráltunk a Covid-fertőzések után, mivel a Covid maga köztudottan csökkenti az immunitást
– mondta a mumbai városi kórház szemészeti osztályának vezetője.
Az esetek száma ugyan csökkent a májusi csúcs óta, de kormánytisztviselők és szakértők is arra figyelmeztettek, hogy az ország esetleges újranyitása nyomán kialakulhat a harmadik hullám, és egy újabb delta-mutáns megjelenése esetén az eddigieknél sokkal szigorúbb szabályokat kell majd bevezetni az emberek megóvása érdekében.
(Borítókép: Orvosi személyzet koronavírussal fertőzött beteget ápol egy Covid–19-kórház sürgősségi osztályán 2021. május 3-án Újdelhiben, Indiában. Fotó: Rebecca Conway / Getty Images)