Teljes a káosz Haitin, zavargások törtek ki, százával menekülnének az emberek
Miután zsoldosok szerdán meggyilkolták a szigetország elnökét, Jovenel Moïsét, zavargások törtek ki, a kialakult hatalmi vákuumot pedig különböző politikai erők próbálják betölteni Haitin.
A zsoldosok a merénylet végrehajtása után tűzharcba keveredtek a rendőrséggel, majd betörtek Tajvan nagykövetségére. Haiti a kevés ország egyike, amely elismeri Tajvant független országként.
Az elkövetőket és feltételezett bűntársaikat elfogták, a haiti hatóságok közlése szerint valóságos kill teamet küldött az egyelőre ismeretlen megrendelő az elnök likvidálására. A 28 zsoldosból 17-et fogtak el, hármat megöltek és nyolc még szökésben van.
Colombia confirmed the "captured" mercenaries in #Haiti, accused of assassinating usurper Jovenel Moïse, are retired soldiers in the national army. Moïse hired mercenaries to shoot protesters in the head. He lived by the mercs, he died by the mercs. pic.twitter.com/1kt6HV8szQ
— Madame Boukman - Justice 4 Haiti 🇭🇹 (@madanboukman) July 9, 2021
Valakinek nagyon a begyében lehetett Jovenel Moïse, mert gyilkosai 12 golyót eresztettek bele. A first lady súlyos sebesüléseket szenvedett, de túlélte, jelenleg Floridában kezelik.
A merénylők többsége kolumbiai állampolgár, de a jelenlegi információk szerint akad köztük két amerikai is. Az elnök felbőszült hívei az utcára vonultak, hogy felkutassák a zsoldosokat, a kutatás több helyen is zavargássá csapott át.
Pénteken a szenátus korábbi vezetője, Joseph Lambert kiáltotta ki magát a meggyilkolt Jovenel Moïse elnök utódjának, jelezvén, hogy nem ismeri el Claude Joseph miniszterelnök jogosultságát. Joseph azonban nem hajlandó lemondani a hatalomról amíg választást nem írnak ki, míg „trónbitorlója", Lambert szerint a miniszterelnököt napokkal a merénylet előtt felmentette az elnök. Érdekes módon Joseph már a gyilkosság napján, szerdán kapcsolatba lépett az ENSZ-szel, arra kérve, hogy békefenntartókkal „támogassa a rendőrséget a rend helyreállítása érdekében tett erőfeszítéseiben".
Tehát a jelenleg az elnöki hatalmat gyakorló ügyvivő miniszterelnököt felmentették hivatalából a merénylet előtt, a merénylet napján pedig már külföldi segítséget kért a rend helyreállítása érdekében.
Az MTI helyszíni beszámolókra hivatkozva azt írja, haitiak százai állnak sorba vízumért az Egyesült Államok port-au-prince-i nagykövetsége előtt. Újságíróknak azt mondták, nem érzik magukat biztonságban a merénylet után. Rosszmájú kommentek szerint ez azonban csak ürügy arra, hogy az Egyesült Államokba jussanak.