A szabadság napjára ébredt ma Anglia
További Külföld cikkek
- Bejelentette lemondását a dél-koreai közlekedési miniszter a Jeju Air katasztrófája miatt
- Újból letartóztatási parancsot adtak ki a dél-koreai elnök ellen
- Két holttestet találtak egy repülőgép futóművében az Egyesült Államokban
- Változások jönnek a McDonald’snál, mégsem annyira fontos a sokszínűség
- Meghalt Jean-Marie Le Pen
Mi sem fejezi ki jobban azt, hogy Angliában mennyire várták a mai napot, mint hogy ezt a dátumot hónapok óta a „szabadság napjaként” emlegették. Nyitnak az éjszakai bárok és a színházak, nem kötelező immár maszkot viselni a zárt terekben, megszűnik az egyméteres szociális távolságtartási kötelezettség, és szabadabbá válik az utazás.
Mindez pedig olyankor történik, amikor a szigetországban szélsebesen terjed delta-vírusvariáns, és Sajid Javid egészségügyi miniszter szerint akár napi százezerre ugorhat az új fertőzések száma. A Johnson-kormány mégis nyit, mondván, hogy a lakosság több mint kétharmada (67 százaléka) már mindkét oltást megkapta. Az egészségügyi tárcavezető szavai szerint megtörték a vírust, a kórházi kezelés és a halálesetek közötti láncolatot, hiszen a legtöbb ember, akit beoltottak, de elkapja a delta-variánst, csak enyhe lefolyású Covid–19-betegségre számíthat.
Sajid Javid mindezt kénytelen volt saját példájával illusztrálni, ugyanis szombaton közölte, hogy pozitív vírustesztet produkált, annak ellenére, hogy őt magát is kétszer beoltották már. A hír rögtön politikai botrányt kavart, ugyanis az egészségügyi miniszterrel korábban Boris Johnson kormányfő és Rishi Sunak pénzügyminiszter is tárgyalt, vagyis a szabályok értelmében izolálniuk kellett volna magukat. A két politikus azonban először arra hivatkozott, hogy ők a közlekedési ágazatban kipróbált tesztelési program résztvevői, ezért nem maradnak otthon.
Több sem kellett az ellenzék és a közvélemény egy részének a felháborodáshoz, rögtön firtatni kezdték, hogy a két vezető politikusra ugyan miért ne vonatkoznának a szabályok.
Ekkor Boris Johnson és Rishi Sunak három órán belül visszakozott,
és mindketten bejelentették, hogy tíz napra mégiscsak karanténba vonulnak, hiszen fontos demonstrálniuk, hogy maguk is ugyanazokat a rendelkezéseket követik, mint a lakosság.
Ez a politikai botrány kissé elterelte a figyelmet magáról a nyitásról, holott vezető brit orvosok veszélyesnek és korainak tartják a lazítást, és arra figyelmeztetnek, hogy a hasonló átoltottságú Izraelben az esetszám növekedése miatt éppenséggel újra bevezették a biztonsági távolságtartást.
Tanácsok Angliába utazó magyaroknak
A Konzuli Szolgálat tájékoztatása szerint az Angliába utazás egyéni felelősség és egyéni döntés kérdése, de Magyarország nem javasolja a szigetországba utazást a világjárvány miatt. Tudatják továbbá, hogy
- a beoltottság jelenleg nem mentesíti a külföldről beutazókat semmilyen beutazási feltétel teljesítése alól,
- az országba utazás előtt és után is koronavírusteszt szükséges,
- a beutazás előtti Covid-teszt (PCR- vagy antigénteszt) negatív eredményét legkésőbb a brit határőrségnek be kell mutatni, de akár már a légitársaság is kérheti a beszálláskor,
- kizárólag az angol, francia vagy spanyol nyelven kiállított teszteredményt fogadják el,
- az Egyesült Királyságba történő érkezés előtti 48 órában el kell végezni a regisztrációt egy online felületen, amely ide kattintva érhető el.
A brit beutazási szabályokkal kapcsolatos részletes információkról ITT tájékozódhat.
(Borítókép: Emberek várakoznak az Egg London szórakozóhely előtt Angliában július 19-én. Fotó: Rob Pinney / Getty Images)