- Külföld
- belarusz
- aljakszandr lukasenka
- elnyomás
- diktatúra
- ukrajna
- politikai nyomás
- politikai menekült
Kocogni ment, nyoma veszett az ukrajnai belarusz menekültek vezetőjének
További Külföld cikkek
- A nyílt utcán késeltek halálra egy 11 éves kislányt Hollandiában
- Nem a százezres tüntetések, hanem saját szövetségesei veszélyeztetik Orbán Viktor barátját
- Büntetővámokkal vágott vissza az Egyesült Államoknak Kanada és Mexikó
- Kiderült, mennyit költött Elon Musk az amerikai elnökválasztási kampányra
- Donald Trump beváltotta fenyegetését, jelentős elbocsátások kezdődtek a kormányzatban
Kocogás közben eltűnt a Belaruszból menekülőket segítő ukrajnai belorusz szervezet vezetője.
A kijevi székhelyű Belarusz Ház nevű csoport tagjai átfésülték a területet, ahol Vitalij Sisov szokott futni, de semmi nyomát nem lelték.
Belaruszt tömegtüntetések rázták meg a tavaly augusztusi, széles körben elcsalt választást követően, melyen a 27 éve regnáló Aljakszandr Lukasenka aratott fölényes győzelmet. A tiltakozásokra brutális megtorlással reagált a hatalom, ezért belaruszok tucatjai hagyták el hazájukat, menedékre lelve Litvániában, Lengyelországban és Ukrajnában.
Ismerősei és élettársa szerint Sisovot az utóbbi időben követték.
Volunteers are still searching for Vitaly Shishov, leader of Belarusian diaspora in Kyiv, who went jogging this morning and disappeared. Police traced his phone, K9 searched the woods but to no avail. Friends say he’s been followed lately. SBU and Border guard have been informed. pic.twitter.com/ztTl7Fm0j8
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) August 2, 2021
Lassan már tényként lehet kezelni, hogy a belarusz titkosszolgálat, a KGB keze messzire elér, és külföldön sem enged a szorításából. Bár egyelőre nem világos, ki áll Vitalij Sisov eltűnése mögött, de az utóbbi idők történései miatt a gyanú árnyéka a KGB-ra vetül.
Ha már Kijevnél tartunk: erős a gyanú, hogy a belarusz újságírót, Pavel Seremetet a belorusz KGB robbantotta fel 2016-ban, ugyanúgy, ahogyan a fiatal disszidenst, Raman Prataszevicset szállító Ryanair-járat eltérítése is gyanúsan titkosszolgálati akciónak tűnt.
Hogy mennyire nem tűri a kritikát a belorusz rezsim, az a tokiói olimpián is bebizonyosodott. Kriszcina Cimanovszkaja belarusz futót – állítása szerint – erőszakkal kivitték a repülőtérre, miután bírálta a belorusz olimpiai bizottságot. Kritikája miatt azt az üzenetet kapta, hogy ha nem tér haza, a végén még öngyilkos lesz. Azóta humanitárius vízumot kapott Lengyelországtól, így vélhetően, ha sikerül biztonságban elhagynia Japánt, egy újabb emberrel gyarapodik a belarusz politikai menekültek listája.
(BBC)