- Külföld
- szlovákia
- ukrajna
- krím
- volodimir zelenszkij
- eduard heger
- csúcstalálkozó
- orosz megszállás
- áder jános
- eu
- európai unió
Szlovákia is részt vesz a krími csúcstalálkozón
További Külföld cikkek
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
- Durva üzenetet küldött Brüsszel: Magyarország imázsa forog kockán
Eduard Heger (OLaNO) szlovák kormányfő hétfőn, augusztus 23-án Kijevbe utazik, ahol részt vesz az úgynevezett Krími Platform alakuló ülésén – tájékoztat róla a Körkép.
Az Index korábban beszámolt róla, hogy a csúcstalálkozón sok más kormányfő mellett jelen lesz Áder János magyar köztársasági elnök is.
A találkozót az ukrán függetlenség harmincadik évfordulóján rendezik. Ez lesz az első kerek évforduló a Krím-félsziget és Kelet-Ukrajna 2014-es orosz megszállása óta. Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök épp ezért szervezte a Krími Platform nevű csúcstalálkozót, amelyen azt szeretnék hangsúlyozni, hogy a nemzetközi közösség továbbra sem ismeri el a félsziget annektálásának jogosságát.
Eduard Heger miniszterelnök a csúcstalálkozón való részvétellel alátámasztja, hogy a Szlovák Köztársaság régóta Ukrajna mellett áll, és támogatja a területi integritását
– közölte a szlovák kormányhivatal.
A Krím orosz annektálását a világ országainak többsége, köztük az EU és a NATO tagállamai sem ismerik el. Kijev mellett nyugati kormányok és nemzetközi jogvédő szervezetek is időnként bírálják Moszkvát, amiért az orosz hatóságok elnyomják a krími tatárokat, valamint üldözik mindazokat, akik felszólalnak a félsziget elcsatolása ellen.
A csúcstalálkozó résztvevőinek többsége Európából érkezik, államfői jelenléttel Magyarország mellett a balti államok, Lengyelország és Szlovákia lesz jelen. Kormányfői szinten képviselteti magát Románia, Georgia, Horvátország és Svédország, míg Svájcnak és Csehországnak a parlamenti elnöke teszi tiszteletét. Nyugat-Európából külügyminiszterek érkeznek, míg Nagy-Britanniából és Portugáliából a védelmi tárcák vezetői.