Saját biztonságuk érdekében kérik az otthonmaradásra a dolgozó afgán nőket
További Külföld cikkek
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
- Magyarország kiadta az antifa-támadások másodrendű vádlottját Németországnak
- Mennyi ereje és ideje maradt Iránnak, hogy újjáépítse ripityára vert szövetségeseit?
Elismerte Zabihullah Mudzsahíd tálib szóvivő, hogy azért nem javasolják a Kabul elestéig aktívan dolgozó nők munkába járását, mert nem tudják garantálni biztonságukat a tálib fegyveresektől.
Bár a szóvivő kedden még arról beszélt, hogy igyekeznek kidolgozni egy módszert arra, hogy a nők visszatérhessenek a munkába, úgy tűnik, egyelőre nem született megoldás erre.
Az iszlám szélsőséges irányzatát követő talibán korábban fogadkozott, hogy biztosítják a női jogokat az iszlám jog (saría) keretei között, de konkrétumokat a mai napig nem közöltek.
A Világbank éppen szerdán jelentette be, hogy felfüggeszti a fejlesztési projektekre szánt összegek folyósítását Afganisztánnak, részben a nőjogok kérdésessé válása miatt.
Beszámolók szerint Kabul eleste után a munkahelyekről azonnal eltűntek a nők, a férfiak pedig felhagytak a borotválkozással. Bár a tálibok amensztiát hirdettek, és egy mérsékelt imidzset próbálnak közvetíteni a nemzetközi közösség számára – mivel szükségük van a külföldi tőkére a kormányzáshoz –, jelentések szerint a fegyveresek hozzáláttak a megtorlóakciókhoz, elsősorban a velük kritikus sajtó munkatársaival és a NATO-erőkkel együttműködő afgánokat veszik célba.
A fenti kép megtéveszthető lehet. Nem a nők eltüntetése a cél: az iszlám alapvetően tiltja az emberábrázolást, ahogy a bálványimádást is. Nem véletlenül nincsenek emberformák és képek a mecsetekben. Ennek érvényesítése térségfüggő, Dubajban például nem ez a gyakorlat. Az Iszlám Állam által megszállt területeken is kisatírozták a női arcokat a kozmetikai termékből. Persze a kérdés ennél jóval összetettebb.
A CNN tudósítása szerint Mudzsahíd fogadkozott, hogy a nőknek szóló „Maradj otthon!” utasítás ideiglenes, és biztosra akarnak menni, hogy a nőkkel kellő tisztelettel bánjanak, és „ne adj Isten, bajuk essen”.
Egyúttal elismerte, hogy a fegyvereseknek még képzésre van szükségük abból a szempontból, hogyan bánjanak a nőkkel.
Az amerikai műsorszóró emlékeztet: amikor legutóbb hatalmon volt a talibán 1996 és 2001 között, a nőknek megtiltották a munkát, ahogy azt is, hogy kíséret nélkül elhagyják otthonaikat, és ha már kimehettek az utcára, egész testet elfedő öltözéket, burkát kellett viselniük.