Létezik egy „fehér lista”, a VIP-személyeké, akik azt tesznek a Facebookon, amit akarnak
További Külföld cikkek
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
- Erős földrengés rázta meg a Kuril-szigeteket
Tényfeltáró cikksorozatot indított a Wall Street Journal Facebook Files névvel, melyben a Facebook belső levelezéseinek tartalmát hozzák nyilvánosságra a lesújtó igazságot arról, hogy a techóriás bizony bort iszik és vizet prédikál.
A Facebook Inc. tudatában van a legapróbb részletekig, hogy platformjai hemzsegnek a hibáktól, amelyek kárt okoznak, gyakran oly módon, amit csak a cég ért meg teljes valójában
– indítja a cikksorozatot a WSJ.
Arról már írtunk, hogy a Facebook sorozatosan visszatartotta az arra vonatkozó bizonyítékait, amelyek megerősítik: az Instagram árt felhasználóinak, főként a tinédzser lányok önmagukról alkotott testképét pusztítja. A kérdést a cég elbagatellizálta, termékspecifikusan megoldandó problémának minősítette. A probléma csak az, hogy a techóriás rendszeresen külsős tanulmányokra hivatkozik, pedig ez, a tulajdonában lévő Instagramról szóló probléma egy saját, belső kutatás eredménye, amit egy prezentációban tártak a vezetőség elé.
Nem azt csinálják, amit mondanak
Nem azt tesszük valójában, amit nyilvánosan mondunk
– hívta fel a figyelmet egy ugyancsak belső jelentés arra vonatkozóan, hogy számos kivételezett van egy úgynevezett „fehér listán”, akik kedvük szerint, következmények nélkül szeghetik meg a Facebook szerződési feltételeit és szabályzatát.
Ezek a kivételezett személyek több alkalommal is következmények nélkül megúsztak olyan posztokat, amelyek egyszerű felhasználók esetében szankciókhoz vezettek volna.
NEYMAR például HOSSZÚ IDEIG MEZTELEN KÉPEKET MUTOGATHATOTT ARRÓL A NŐRŐL, AKI NEMI ERŐSZAKKAL VÁDOLTA ŐT.
A fotók utóbb lekerültek ugyan a Facebookról és az Instagramról is, de csak hosszú idő után és addigra a csatár követői táborából 56 millióan látták azokat a két platformon.
A VIP profilokon ehhez hasonlóan hosszú ideig tudtak terjedni olyan – a Facebook tényellenőrei szerint egyébként hamisnak minősített állítások, miszerint – a koronavírus elleni vakcinák halált okoznak, Hillary Clinton pedofiloknak falazott, valamint Donald Trumpnak tulajdonított bejegyzése is így maradhatott fenn sokáig, amelyben „állatoknak ” nevezte a menedékkérőket.
Az sem világos, hogy a volt amerikai elnököt, akit a Capitolium ostroma miatt tiltottak le a közösségi oldalról, milyen jogcímen nem engedik vissza. Ugyanis a döntést ugyancsak a Facebook belső ellenőrzőbizottságának vizsgálata alapján hozták meg, ami megint csak felveti a kettős mérce alkalmazásának lehetőségét.
Zuckerberg terve fordítva sült el
A Facebook-vezér 2018-ban azzal indokolt egy változtatást az oldal algoritmusában, hogy a felhasználó kevesebb professzionális tartalommal találkozzon a hírfolyamában, és többet a barátok és a családtagok bejegyzésével. Ezzel pedig kinyitotta Pandora szelencéjét, gyűlölethullámot szabadított a közösségi hálóra.
A WSJ birtokába került céges dokumentumok szerint Zuckerberg alattvalói figyelmeztettek, hogy ez lehet nem jó ötlet, mert, mint fogalmaztak
a Facebook egy egyre dühösebb felületté vált, a félretájékoztatás, a toxicitás és az erőszakos tartalom vezeti a megosztások és újramegosztások listáját.
A figyelmeztetéssel élő adatelemzők hangsúlyozták: a közéletre ártalmas mellékhatással bír az, hogy több mozgásteret kaptak a felhasználók, főként a politikában és a hírekben nyilvánul ez meg.
Egy évvel később a probléma nem oldódott meg, akkor ismét jelezték az adatelemzők, hogy kártékony és félrevezető tartalmak pillanatok alatt be tudják járni a Facebookot, sok esetben már megtörtént a baj, mire a moderátorok észhez kapnak.
Lars Backstrom, a Facebook vezető mérnöke azzal védekezett: mint minden optimalizálásnál, meg lehet találni a visszaélés módját, de ezért van a cégnek integritási csapata, amely megpróbálja felkutatni ezeket, és megtalálni a káros hatás enyhítésének a leghatékonyabb módját.