Bőven volt lehetőség a manipulációkra az orosz választásokon

2021-09-19T175633Z 1027902682 RC25TP9KA0SD RTRMADP 3 RUSSIA-ELEC
2021.09.27. 06:50
Aligha okoztak meglepetést a múlt hétvégén lezajlott orosz parlamenti választások, mégis több érdekes következtetéssel szolgáltak. Az előzetes felmérések ellenére a kormánypártnak meglett az alkotmányozó többsége, ami az ellenzék szerint kizárólag a minden addiginál komolyabb választási csalások révén jöhetett össze. A manipulációkra több lehetőség is adódott, ugyanakkor több mint húsz év után új politikai párt került a parlamentbe. Közben egyre több elemzés jelenik meg arról, hogy Dimitrij Medvegyev karrierje a végéhez érkezett.

A képviselői helyek döntő többségét, a 450-ből 324-et szerzett meg az Egységes Oroszország kormánypárt a szeptember 17-19 között lebonyolított parlamenti választásokon. Az országban 2016 óta kevert rendszer van érvényben – a helyek felét pártlistás szavazáson, míg másik felét egyéni körzetek alapján választják. A választásokat megelőzően a kormánypárt számára nem nézett ki túl jól a helyzet: a 2018 előtt még ötven százalék feletti támogatottságon álló Egységes Oroszország még az állami VCIOM közvéleménykutató intézet felmérése alapján is 29 százalékra zuhant. A népszerűségvesztés oka leginkább a gazdasági helyzetben keresendő. Egy 2018-ban bevezetett reform jelentősen megemelte a nyugdíj korhatárt, megadva ezzel az alaphangulatot. Erre jött rá a nem éppen rózsás gazdasági helyzet: az orosz gazdaság stagnált, miközben az infláció nagy lépésekben nőtt. Az általános életszínvonal csökkenés és a gazdasági problémák mellett a korábban sikeres külpolitikai tematizálás (Krím-félsziget visszaszerzése, szíriai beavatkozás) már nem működött. Ennek ellenére a különböző, Kremlhez közeli források szerint pártlistás szavazáson legalább 45 százalékos eredményt várt a pártvezetés.

Az Egységes Oroszország végül 49,82%-on zárt, ez azonban még nem tükrözi a valódi eredményt: egyéni körzetekkel együtt a kormánypárt a képviselői helyek 72 százalékát szerezte meg. Az orosz ellenzék szerint semmi nem indokolta ezeket az eredményeket, és idén az elmúlt harminc évben példátlan választási csalásokra került sor.

Szombaton Moszkvában közel ezren tüntettek a választások tisztaságáért. Ugyanakkor sokat elmond a helyzetről, hogy a tüntetést szervező Kommunista párt vezetője, Gennagyij Zjuganov nem jelent meg a demonstráción, mert Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott.

Orosz parlamenti választások 2021
Infogram

Lehetőség a manipulációkra

A választások során számos intézkedés valóban nagyban segítette a kormánypárt jobb eredményét. A hivatalosan a járvány miatt bevezetett háromnapos szavazás több időt engedett a mobilizálásra. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) becslései szerint az orosz munkaképes lakosság 17,7%-a az állami szektorban dolgozik, további 12,9% pedig állami vállalatokban. Vagyis az orosz munkaképes lakosság közel harmada az államtól függ, ezáltal könnyebben befolyásolható és mobilizálható. Munkanapon pedig egyszerűbb mobilizálni, mint hétvégén. Vasárnapra például az orosz katonaság 99,8 százaléka leadta a voksát, ami önmagában több mint 1,2 millió embert jelentett.

Hasonlóan jól sikerült mobilizálni a Moszkva által támogatott szeparatista területek lakóit, akik az elmúlt évek során egyre nagyobb mértékben jutottak orosz állampolgársághoz. A Kelet-Ukrajnával határos Rosztovi területen például 67 százalékos részvételi arányt regisztráltak, miközben az országos átlag 51% volt.

a 2012-ben, minden egyes körzetben kiépített kamerarendszert idén lekapcsolták, mondván, a háromnapos szavazás miatt túl költséges lett volna annak működtetése. de hosszú évek óta először maradtak távol az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői is. ötszáz helyett Moszkva csak hatvan megfigyelőt engedett volna, amibe nem ment bele a szervezet.

A legnagyobb kritika azonban az elektronikus szavazást érte. Ilyenre orosz parlamenti választásokon először került rá sor, teszt jelleggel Moszkvában és hat másik régióban. Moszkvában a szavazatok közel fele - kétmillió szavazat - elektronikusan került leadásra. Minden régióban, ahol elektronikusan is lehetett szavazni, végül az Egységes Oroszország jelöltjei győztek. A legnagyobb dráma az orosz fővárosban játszódott le, ahol hétfő reggelig valamiért nem tették közzé az elektronikus szavazás eredményeit, és több körzetben a helyben leadott szavazatok alapján ellenzéki jelöltek vezettek. Az elektronikus szavazatok azonban mindenhol megfordították az addigi eredményeket.

Új párt került be az orosz parlamentbe

A választások nagy kérdése volt, hogy hová mennek át a kormánytól elforduló szavazók, és kire tudnak szavazni a liberális beállítottságú szavazók. Az előbbieket a Kommunista Párt szívta fel, míg a fiatalabb szavazók más alternatíva híján egy teljesen új, tavaly alakult pártot, az Új Embereket (Novije Ljudi) választották.

Ez azt jelenti, hogy több mint húsz év után először változik az orosz parlament alsóházának összetétele, és épp hogy megugorva a bejutási küszöböt, 13 mandátummal egy új part kerül be a törvényhozásba.

A jelenlegi négypárti szerkezet 2003-as választások óta változatlan – a kormánypárt mellett az Állami Dumában van a Kommunista párt, a Liberális Demokrata Párt, valamint valahol a kommunisták és a kormánypárt között álló Igazságos Oroszország. Ezek mind úgy nevezett rendszer-pártok: a középen álló Egységes Oroszországtól balra és jobbra található különböző spektrumokat képviselik, és bár nézeteik marginálisabb dolgokban eltérnek, de a legfontosabb kérdésekben mindig a kormányt támogatják.

A jelek szerint ilyen rendszer-párt lehet az Új Emberek is, amelynek a parlamenti bejutása megfelelő hátszél nélkül, új pártként gyakorlatilag elképzelhetetlen lett volna. A választások előtti intézkedések lényegében kizárták a valódi kihívást jelentő, liberális ellenzéki jelöltek indulását, és a Kreml-közeli források szerint éppen az Új Emberek kapta azt a feladatot, hogy választási lehetőséget adjon a 30 év alatti, fiatal, liberális beállítottságú szavazóknak. A párt egyetlen ismert arca a vezetője, Alekszej Necsajev, a Faberlic vállalat tulajdonosa. A politikai programjuk adócsökkentésekre, a gazdaság kifehérítésére, valamint az egészségügy és az oktatás fejlesztésére irányul.

Kommunista párt mint alternatíva

A pártlistás szavazás közel 19 százalékát szerző kommunisták újra Oroszország második legnagyobb politikai erejévé léptek elő (az előző választásokon egységesen 13-13 százalékot szereztek a Liberális Demokrata Párttal). Ennek oka egyrészt, hogy a Kommunista Párt képviseli azt a szociális és gazdasági tematikát, amely a gazdasági gondok terjedésével a leginkább foglalkoztatja az orosz lakosságot, másrészt kellőképpen mást tudtak ajánlani, mint a kormánypárt, amivel számos protest szavazót is magukhoz csábítottak. Az ígéretek között szerepelt a nyugdíj reform eltörlése, szociális egyenlőség, az elszegényedés megállítása, rezsicsökkentés, alkotmányreform és nagyarányú iparosítás. 

A politikai trendek két következtetésre adnak okot: az egyik, hogy a romló orosz gazdasági helyzet és a kormánypárt növekvő népszerűtlensége a Kommunista Párt támogatói bázisát növeli, visszahozza a szovjet korszak iránti nosztalgiát és összességében bizalmatlanságot kelt a piacgazdaságban működő befektetőkben és más gazdasági szereplőkben.

A másik következtetés, hogy az orosz parlament megújítását nehéz lesz tovább húzni, és a változásoknak az új párt érkezése lehet az egyik előszele. A kormánypárt mellett az Állami Dumában lévő két legnagyobb párt vezetői már bőven a nyugdíj korhatár felett állnak - Gennagyij Zjuganov (Kommunista Párt) most 77 éves, a másik spektrumot képviselő Vlagyimir Zsirinovszkij (Liberális Demokrata Párt) 75. A két párt lényegében nem tudott kitermelni más karakteres, jól felismerhető - és a Kreml számára elfogadható - jelölteket, ami az öt év múlva esedékes következő parlamenti választásokon már mindenképpen éreztetni fogja a hatását.

Medvegyevnek mennie kell?

A választási eredményeken túllendülve a politikai köröket most leginkább az a kérdés izgatja, hogy milyen változások jöhetnek az orosz vezetésben.

Ezt még nehéz előrejelezni, de szinte minden szakértő egyetért abban, hogy Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök távozni fog az Egységes Oroszország elnöki posztjáról.

Medvegyev 2008-12 között volt Oroszország elnöke, majd helyet cserélve Putyinnal kormányfő lett. Tavaly januárban menesztették, azóta a pártvezetés mellett Putyin helyettese az orosz Biztonsági Tanácsban. Az augusztusi párt-csúcson Medvegyev egy újabb pofont kapott: az orosz államfő által bejelentett pártlista vezető helyeire az Egységes Oroszország elnöke nem került fel, ami tovább erősítette a várható távozásáról szóló pletykákat.

(Borítókép: szavazatszámlálás 2021. szeptember 19-én Moszkvában. Fotó: Evgenia Novozhenina / Reuters)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Rengeteg japán telepedik le Párizsban, az afrikaiak már más településeket választanak

Rengeteg japán telepedik le Párizsban, az afrikaiak már más településeket választanak

Csökkenő tendenciát mutat a francia fővárosba érkező külföldiek száma.

9 perce

  • Külföld
Bajban vannak a hajléktalanok Belgiumban, sorshúzással döntik el, ki aludjon ágyban

Bajban vannak a hajléktalanok Belgiumban, sorshúzással döntik el, ki aludjon ágyban

Az elmúlt hetek fagyos időjárása nem csak Brüsszelben okoz gondot.

február 17., 20:03

  • Külföld
Medve támadt egy családra a Liptói-havasokban, a szülők a testükkel védték a gyerekeket

Medve támadt egy családra a Liptói-havasokban, a szülők a testükkel védték a gyerekeket

Az utóbbi időben megszaporodtak a medveészlelések Magyarország területén is.

február 17., 20:16

  • Címlapon
„Néha úgy éreztem, mintha a II. világháború rémségeit fotóznám”

„Néha úgy éreztem, mintha a II. világháború rémségeit fotóznám”

Az ukrán fotóművész, Maxim Dongyuk háborús képei visznek közelebb minket a borzalmak megértéséhez.

48 perce

  • Külföld
Dermesztő hideg van Németországban, mínusz 20 fok alá csökkent a hőmérséklet

Dermesztő hideg van Németországban, mínusz 20 fok alá csökkent a hőmérséklet

Az ilyen alacsony hőmérsékletek az utóbbi években már kifejezetten ritkák.

február 17., 20:23

  • Külföld
Európai válságtalálkozó: Európa magát se tudja megvédeni, hogyan védene meg másokat

Európai válságtalálkozó: Európa magát se tudja megvédeni, hogyan védene meg másokat

Tíz ország vezetője ült össze Párizsban, hogy megtárgyalják Donald Trump amerikai elnök béketervét.

február 17., 16:49

  • Külföld
Több változást is bejelentett a Ryanair, ezekre érdemes figyelni

Több változást is bejelentett a Ryanair, ezekre érdemes figyelni

Akik nem figyelnek az új szabályozásra, azokat váratlan meglepetések érhetik a reptéren.

február 17., 18:59

  • Címlapon
Vasárnap jobbra tolódott egész Németország, aminek a politikai közép látta a kárát

Vasárnap jobbra tolódott egész Németország, aminek a politikai közép látta a kárát

Olaf Scholz után ismét egy konzervatív kancellárja lesz Németországnak.

4 órája

  • Külföld
Kelet-Európa-kutató: Trump viselkedése arra utal, hogy Putyin győzelmét akarja

Kelet-Európa-kutató: Trump viselkedése arra utal, hogy Putyin győzelmét akarja

A kutató szerint nem elég csupán a megfelelő oldalon állni egy háborúban.

február 17., 21:00

  • Külföld
Az orosz katonák béke helyett gyilkolnának

Az orosz katonák béke helyett gyilkolnának

Oroszország totális győzelmét akarják látni.

február 17., 21:45

  • Címlapon
Pogátsa Zoltán az Orbán-évértékelőről: Tüneti kezelés helyett valódi megoldások kellenek

Pogátsa Zoltán az Orbán-évértékelőről: Tüneti kezelés helyett valódi megoldások kellenek

A közgazdász szerint a miniszterelnök beszéde a torta újraelosztásáról szólt, nem arról, hogyan tudna nagyobb lenni a torta.

3 órája

  • Külföld
Tovább emelkedett a Kentucky államot sújtó áradások halálos áldozatainak száma

Tovább emelkedett a Kentucky államot sújtó áradások halálos áldozatainak száma

Több amerikai államot is érint a szélsőséges időjárás.

február 17., 14:53

  • Külföld
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?

Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?

Megnyilvánulásait figyelve sokan felteszik ezt a kérdést.

február 17., 07:15

  • Külföld
Ausztriában elmarasztalták a Wizz Airt tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt

Ausztriában elmarasztalták a Wizz Airt tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt

Reagált az ügyben a magyarországi székhelyű légitársaság.

február 17., 21:12

  • Külföld
Kriptovalutát népszerűsített az argentin elnök, keresetet indítanak ellene

Kriptovalutát népszerűsített az argentin elnök, keresetet indítanak ellene

Nem ez volt az első eset.

február 17., 11:14

  • Címlapon
Ezért volt Szoboszlai Dominik a bajnoki címet megelőlegező diadal hőse

Ezért volt Szoboszlai Dominik a bajnoki címet megelőlegező diadal hőse

A szakemberek a magyar világklasszisról áradoznak.

8 perce

  • Címlapon
Magyar Péter: Azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romuluszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről

Magyar Péter: Azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romuluszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem megerősítette a hírt.

54 perce

  • Külföld
Összecsapott a Nyugat és a Kelet, újabb fázis következhet a háborúban

Összecsapott a Nyugat és a Kelet, újabb fázis következhet a háborúban

A szakértő szerint Európa közben a pálya széléről figyeli az eseményeket.

február 17., 10:02

  • Külföld
Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

A francia elnök hét európai vezetőt hívott hétfőre Párizsba.

február 17., 09:00

  • Külföld
Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni

Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni

A másik három kancellárjelölt határozottan nem értett egyet a kijelentéssel.

február 17., 08:16

  • Külföld
Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát

Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát

Más ország is hozott már hasonló döntést.

február 17., 08:11

  • Külföld
Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Miközben Angela Merkel politikai öröksége egyre csak rozsdásodik.

február 17., 09:05

  • Címlapon
Gyurcsány Ferenc kés alá fekszik

Gyurcsány Ferenc kés alá fekszik

Nem ő válaszol ma Orbán Viktornak a Parlamentben.

2 órája

  • Külföld
Kisiklott egy vonat Erdélyben, a nemzetközi vonatoknál is késések várhatók

Kisiklott egy vonat Erdélyben, a nemzetközi vonatoknál is késések várhatók

A balesetben személyi sérülés nem történt.

február 17., 13:32

  • Címlapon
110 ezer éves rejtélyre derülhetett fény, emiatt halhattak ki a Neander-völgyiek

110 ezer éves rejtélyre derülhetett fény, emiatt halhattak ki a Neander-völgyiek

A Horvátországban talált leletek jelentették a kulcsot.

4 órája