Három tudósra jutott idén a közgazdasági Nobel-emlékdíj
Három, az Egyesült Államokban dolgozó tudós, a kanadai David Card, az amerikai Joshua D. Angrist és a holland Guido W. Imbens kapta meg az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat – jelentette be hétfőn a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.
Az idei díjazottak, David Card, Joshua Angrist és Guido Imbens új betekintést nyújtottak a munkaerőpiacba, és bemutatták, milyen következtetéseket lehet levonni az ok-okozati összefüggésekről a természetes kísérletekből. Megközelítésük más tudományos területekre is átterjedt, és forradalmasította az empirikus kutatást – olvasható a Nobel-díj honlapján.
David Card a minimálbér, a bevándorlás és az oktatás hatásait vizsgálta a munkaerőpiacon a kilencvenes években. Ugyanebben az időszakban díjazott kollégái, Angrist és Imbens pedig azt vizsgálták természetes kísérletek útján, hogy milyen hatással bír a munkaerőpiaci teljesítményre az iskoláztatás.
A természetes kísérlet alatt azt értjük, amikor a kutató nem iránytja a folyamatokat, csak megfigyel, mindazonáltal követi a kísérleti vizsgálat alapelveit.
A svéd jegybank által 1968-ban alapított közgazdasági Nobel-emlékdíjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ítéli oda. Idén 10 millió svéd korona (357 millió forint) pénzjutalommal jár a díj.
Az 1956-ban Kanadában született David Card munkaügyi közgazdász és a kaliforniai Berkeley Egyetem professzora.
Az 1960-ban az ohiói Columbusban született Joshua D. Angrist a Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology) professzora, szakterülete a munkagazdaságtan és az ökonometria, azon belül pedig az instrumentális változók módszere.
Az 1963-ban Hollandiában született Guido W. Imbens a Stanford egyetem professzora, holland-amerikai állampolgár, szakterülete az ökonometria, ezen belül is az oksági következtetések levonására szolgáló módszerek.