A járványhelyzet alakulásától függően egyes országok feloldották a veszélyhelyzetet, mások hosszabbítanak
![000 96L37N](https://kep.index.hu/1/0/4037/40370/403708/40370871_986a89d529125da45ad96c1bb8907038_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
A koronavírus-járványra vonatkozó különleges szabályok november 25-én megszűnhetnek Németországban – idézte a Bild Jens Spahn német egészségügyi minisztert.
Ugyanakkor számos, például a negatív teszt igazolása, a védőoltás és más higiéniai intézkedéseket előíró beltéri szabály érvényben marad – írta az olvasott napilap.
Ez azt jelenti, hogy a 2020. március 28. óta, csaknem 19 hónapja fennálló vészhelyzet véget ér
– mondta Spahn. „A rendkívüli állapotból a különleges óvatosság állapotába lépünk át” – tette hozzá.
A német egészségügyi miniszter az ország közegészségügyi hatóságára, a Robert Koch Intézetre és annak értékelésére hivatkozott, miszerint a beoltott emberek – a jelenlegi oltási arányok figyelembe vételével – „mérsékelt” kockázatot jelentenek, ha november 25-én megszűnik az egészségügyi vészhelyzet.
Németországban a rendkívüli állapot lehetővé teszi a kormány számára, hogy válsághelyzetben a végrehajtó hatalom kiterjesztésével és a parlament jogköreinek korlátozásával cselekedjen.
Az év elején a szövetségi kormány egyoldalúan korlátozásokat vezetett be a magasan fertőzött térségekben az érintett tartományok jóváhagyása nélkül. A többi között kijárási tilalmat rendelet el, és korlátozta a közterületeken tartózkodó személyek számát.
Ugyanakkor például a német Alkotmánybíróság már a vészhelyzet életbe lépése után kimondta, hogy az embereknek koronavírus-járvány idején is joguk van a politikai célú tiltakozásokhoz.
Néhol hosszabbítanak, másutt már rég megszüntették a veszélyhelyzetet
Magyarországon az év végéig hosszabbították meg a veszélyhelyzetet. A kormány arra hivatkozott, hogy csak így lehet hatékony és gyors válaszokat adni a járvány okozta nehézségekre. Jelezték viszont, hogy a veszélyhelyzet akár az év vége előtt is megszűnhet, ha azt a járványhelyzet lehetővé teszi.
Ausztriában a korlátozásokat az ún. munkahelyi 3G követelménnyel tervezik helyettesíteni, ami arra kötelezi az alkalmazottat, hogy igazolja a védőoltását vagy azt, hogy felgyógyult a betegségből, illetve mutasson fel negatív Covid-tesztet.
Déli szomszédjánál, Olaszországban október 15-től csak a három igazolás egyikével léphetnek be a munkahelyre. Megfelelő igazolás nélkül 600 és 1500 euró közötti büntetésre számíthatnak, bérüket pedig befagyasztják. A munkáltatókat 400 és 1000 euró közötti bírsággal sújtják, ha nem tartják be a szabályokat. A törvény 2021. december 31-ig marad érvényben, ami a veszélyhelyzet megszűnésének határideje.
![A koronavírussal szembeni védettséggel nem rendelkező embereket érintő korlátozások ellen tüntetnek egyetemisták Milánóban 2021. október 15-én.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4037/40370/403708/40370873_406b5b0891694509f2a33200e884a215_wm.jpg)
Az Egyesült Királyságban július 19-én szűntek meg a korlátozások. Egy parlamenti vizsgálóbizottság megállapította: az Egyesült Királyság egyik legsúlyosabb közegészségügyi mulasztása volt, hogy nem tett többet a koronavírus terjedésének megakadályozására a járvány korai szakaszában. A kormány – tudósokra támaszkodva – a nyájimmunitás elérésével próbálta kezelni a helyzetet. Emiatt az első korlátozásokat késve vezették be, ami több ezer ember életébe került. A képviselők jelentése ugyanakkor sikeresnek minősített az oltási kampányt.
Franciaországban azt javasolta a kormány, hogy az érvényes rendkívüli állapotot 2022. július 31-ig hosszabbítsák meg – jelentette az Euronews. A törvénytervezetet a francia parlament elé terjesztik szavazásra, miután a jelenleg hatályos törvény – amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy a koronavírussal kapcsolatos korlátozásokat vezessen be – november 15-én jár le. Az érvényes szabályozás szerint a franciák csak védettségi igazolással léphetnek be kávézókba, éttermekbe, mozikba, színházakba és más szórakozóhelyekre.
Spanyolországban 2021. május 9-én szűnt meg a 2020 októberében kihirdetett vészhelyzet, ugyanakkor néhol még érvényesek bizonyos korlátozások, sőt kijárási tilalom is.
Portugália 2021. augusztus 1-jétől kezdett lazítani a szigorításokon, majd október 1-jén az összeset feloldotta, ugyanis a felnőtt lakosság 85 százaléka teljesen átoltott.
Svédország a járvány kezdete óta lazán kezeli a korlátozásokat. November 1-jétől a teljesen beoltottaknak és azoknak, akik nemrégiben estek át a koronavírus-fertőzésen, már teszteltetniük sem kell magukat, ha légúti betegség tüneteit vagy lázat észlelnek.
Lettországban a kormány október 21-től november 15-ig újra négyhetes korlátozásokat, köztük este 8 és hajnali 5 óra között érvényes kijárási tilalmat rendelt el. A nem létfontosságú üzletek erre az időre bezárják. A balti ország október derekán három hónapra rendkívüli állapotot hirdetett.
Észtországban még tárgyalnak a lehetséges új intézkedésekről. „Ha kórházaink a lettországiakhoz hasonlóan megtelnek, akkor minden intézkedéssel élni kell” – mondta Jüri Ratas volt kormányfő miniszterelnök.
(Borítókép: Az arcmaszkot viselő gyalogosok München városában. Fotó: Christof STACHE / AFP)