A holland legfelsőbb bíróság részben elfogadta Oroszországnak a Jukosz-ügyben benyújtott fellebbezését
További Külföld cikkek
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
Döntésének indoklásában a legfelsőbb bíróság közölte: a fellebbviteli bíróság hibázott azzal, hogy 2020 februárjában hozott ítéletében eljárási okokra hivatkozva elutasította Oroszország fellebbezését, amelyben Moszkva azt állította, hogy a részvényesek csalást követtek el az ugyancsak Hollandiában működő Állandó Választottbíróság (PCA) korábbi eljárása során. Meg kellett volna vizsgálni a fellebbezés tartalmát is - szögezte le a legfőbb bírói fórum.
A holland fellebbviteli bíróság 2020. február 18-án, Oroszország fellebbezését követően érvénytelenítette a hágai kerületi bíróság 2016-os ítéletét, és helybenhagyta a választottbíróságnak azt a 2014-ben meghozott határozatát, amely 50 milliárd dollár kárpótlás megfizetésére kötelezte Moszkvát a Jukosz (Yukos) kisajátítása miatt.
A legfelsőbb bíróság pénteki határozatában visszautalta az ügyet az Amszterdamban működő fellebbviteli bíróság elé. Elutasította viszont az Oroszország fellebbezésében felhozott egyéb indokokat.
Mihail Hodorkovszkij egykori cégvezetőt és a Yukos több más volt vezetőjét Moszkva azzal vádolja, hogy 51 milliárd dollárt kivontak Oroszországból offshore cégeken keresztül.
A hágai székhelyű Állandó Választottbíróság 2014. július 28-án döntött úgy, hogy az olajvállalat kisajátítása miatt az orosz államnak 50 milliárd dollárt, az orosz GDP 2,5 százalékát ki kell fizetnie a részvényeseknek. Az eljárást a vállalat korábbi részvényesei, a Cipruson bejegyzett Hulley Enterprises Limited, a Man szigeti Yukos Universal Limited, valamint a szintén ciprusi Veteran Petroleum Limited kezdeményezte Oroszországgal szemben. Oroszország már akkor jelezte, hogy fellebbez a döntés ellen.
A hágai kerületi bíróság 2016. április 20-án azért érvénytelenítette az Állandó Választottbíróság ítéletét, mert véleménye szerint az nem volt illetékes dönteni a kérdésben. Emellett mintegy 55 ezer dollár perköltség kifizetésére kötelezték a vállalat volt részvényeseinek jogi képviselőit.
Hodorkovszkij, aki a Yukos tulajdonosaként valaha Oroszország leggazdagabb emberének számított, tíz évet töltött börtönben, miután összeütközésbe került Vlagyimir Putyin elnökkel. 2003-ban letartóztatták, majd adóelkerülés és sikkasztás címén 14 évre ítélték. Az orosz államfő a komoly politikai ellenlábasának számító volt olajmágnást 2013-ban kegyelemben részesítette. Hodorkovszkij ezután Svájcba távozott, ahonnan továbbra is támadja Putyint és a Kreml politikáját.
Mihail Hodorkovszkij 2017 áprilisáig a Nyitott Oroszország elnevezésű ellenzéki szervezet elnöke volt.
(MTI)