Nicaraguában úgy zajlik a választás, hogy letartóztatták a regnáló elnök hét kihívóját

2021.11.07. 19:44

Megkezdődtek a már most erősen vitatott elnök- és parlamenti választások Nicaraguában, miután az utóbbi hónapokban Daniel Ortega hivatalban lévő államfő hét kihívóját is letartóztatták, vagy háziőrizetbe helyezték.

Daniel Ortega így gyakorlatilag érdemi ellenfél nélkül száll ringbe negyedik mandátumáért. Mindössze öt kevésbé ismert ellenjelölt indul, de ők is Ortegával szövetséges kisebb pártok politikusai.

A vasárnapi voksoláson egyben megválasztják a 92 fős, jelenleg Ortega hívei által uralt törvényhozás képviselőit is. Szakértők mindezek fényében aligha meglepő módon arra számítanak, hogy alacsony lesz a választási részvétel.

A szavazóhelyiségek helyi idő szerint reggel hétkor nyitottak meg. Mintegy 4,5 millió választópolgárt várnak az urnákhoz, amelyek helyi idő szerint 18 órakor (közép-európai idő szerint hétfő éjjel egy órakor) zárnak. Egyelőre az sem világos, hogy az első eredményeket közzé fogják-e tenni hétfőre virradóra.

A szandinista nicaraguai vezetés az utóbbi időben ismételten fokozta az ellenzékkel szembeni fellépéseit, megkezdte az ismert másként gondolkodók letartóztatását. Május óta több mint negyven vezető ellenzékit, köztük hét elnökjelöltet vettek őrizetbe. A nicaraguai központi választási bizottság ráadásul kizárta a választásokból a nyáron megalakult Állampolgárok a Szabadságért (CxL) nevű ellenzéki pártkoalíciót is.

AZ ELLENZÉK SZERINT CSAK VASÁRNAPRA VIRRADÓRA A REZSIM LEGALÁBB KILENC ELLENFELÉT VETTÉK ŐRIZETBE.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió is színjátéknak nevezte a vasárnapi voksolást. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője nemrég például kijelentette, hogy „egy diktatúra által megrendezett hamis választásról” van szó.

A 75 éves Daniel Ortega, korábbi marxista gerilla és az Egyesült Államok hidegháborús ellenfele, a negyedik egymást követő ciklusban is meg akarja őrizni tisztségét és hatalmát. A kormányon lévő Sandinista párt 2014-ben jelentős parlamenti többségét kihasználva alkotmányreformot fogadott el, amely lehetővé tette, hogy az elnök határozatlan ideig hivatalban maradhasson. Daniel Ortega kormányát az elmúlt években az Európai Unió és az Egyesült Államok többször is szankciókkal sújtotta az emberi jogok és az ellenzék elnyomása miatt. Ortega viszont azt hangoztatja, hogy az ellenzék amerikai támogatással próbálja megfosztani őt a hatalmától.

(via MTI)