Kitört a botrány, Franciaország elutasította a brit belügyminisztert
További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Kezd hatalmas diplomáciai botránnyá fajulni a La Manche csatornán átkelő illegális bevándorlók ügye Franciaország és az Egyesült Királyság között nem sokkal azután, hogy Boris Johnson brit miniszterelnök nyílt levélben kérte Emmanuel Macron francia elnököt, hogy a párizsi kormány azonnal fogadjon vissza minden illegális bevándorlót, akit a britek visszaküldenek a francia partokra.
Boris Johnson a nyílt levélben azt is javasolta, hogy a két ország
- állítson fel közös határvédelmi egységeket annak megakadályozására, hogy az illegális bevándorlók vízre szálljanak;
- radarral és szenzorokkal figyelje a területet;
- építsen ki az illegális bevándorlók útját levegőből követő megfigyelési rendszert és engedje be a felségvizeire a másik fél tengeri járőreit;
- osszanak meg hírszerzési információkat egymással az ügyben
- és jöjjön létre egy azonnali kétoldalú megállapodás, amelynek értelmében a franciák visszafogadják az illegális bevándorlókat, ami után a britek aláírnának egy ugyanilyen értelmű szerződést az Európai Unióval is.
Boris Johnson az egészet pedig a diplomáciában kissé visszatetsző, populista húzással nyilvánosságra hozta a Twitteren, ami annyira kivágta a biztosítékot a franciáknál, hogy visszavonták Priti Patel brit belügyminiszter meghívását az EU-tagországok belügyminisztereinek vasárnapi, calais-i csúcstalálkozójára.
My letter to President Macron. pic.twitter.com/vXH0jpxzPo
— Boris Johnson (@BorisJohnson) November 25, 2021
Kommentárjában a francia kolléga, Gérald Darmanin meg is jegyezte, országa csalódott Boris Johnson követelései miatt, azt pedig még inkább rossz néven vették, hogy a brit miniszterelnök nyilvánosság elé állt velük. Ehhez a bírálathoz Gabriel Attal párizsi kormányszóvivő a maga részéről annyit tett hozzá, hogy Boris Johnson levele középszerű, formailag pedig teljességgel helytelen, és végül megszólalt maga Emmanuel Macron is, aki egy vállrándítással elintézte a nyílt levelet, mondván, nem is komoly, amit Boris Johnson akar.
A diplomáciai botrány előjátéka egy végzetes baleset volt. Szerdán a La Manche csatornán 27 illegális bevándorló fulladt vízbe, amikor felfújható csónakjuk leeresztett a tengeren Calais partjainál. A halálos áldozatok közül tizenheten férfiak, heten nők, hárman pedig gyermekek voltak. Az egyik nő várandósan kelt útra. Ennél több ember életét még nem követelte hasonló baleset Franciaország történetében, a Macron-kormányt pedig érthetően feszélyezi az ügy, hiszen úgy tűnik, a franciák öt évvel a hírhedt illegális menekülttábor, a calais-i Dzsungel 2016. októberi felszámolása után sem tudják megfékezni az illegális bevándorlók áradatát. Erre lenne hivatott megoldást találni a vasárnapi belügyminiszteri csúcstalálkozó is, amelyen Priti Patel nem vehet részt.
Év eleje óta a francia hatóságok egyébként 47 ezer átkelési kísérletről számoltak be és 7800 embert mentettek ki a La Manche csatorna hullámaiból. Szerdáig 2021-ben tizennégy, tavaly összesen hét illegális bevándorló tűnt el vagy veszett tengerbe itt.
(Borítókép: Priti Patel. Fotó: WIktor Szymanowicz / NurPhoto / Getty Images)