Putyin bejelentette, hogy csúcsfegyvereket fejlesztenek Kínával
További Külföld cikkek
- Több ezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
Ki a felelős a gáz áráért?
Nem a Gazprom orosz gázipari vállalat felelős az európai gázárak meredek emelkedéséért – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki az ezzel ellentétes állításokat hazugságnak és rágalomnak nevezte,
A Gazprom a hatályos szerződések alapján a partnereink által igényelt teljes mennyiséget leszállítja. A teljes mennyiségen felül közel tizenkét vagy húsz százalékkal növelte a távoli külföldre irányuló szállításokat
– mondta az orosz vezető.
Hozzátette, hogy a Gazpromnak teljesítenie kell a hosszú távú megállapodásokból eredő kötelezettségeit, mielőtt a spotpiacokra szállítana. Mint mondta, azok az országok, amelyek megkötötték a szerződést, mint például Németország, most sokkal alacsonyabb árakat élveznek, így másoknak – Putyin szerint Ukrajnának – nyereségesen adhatják el a gázt.
Ki készül háborúra?
Oroszországban az a benyomás alakult ki, hogy Ukrajnában egy harmadik hadművelet van előkészületben a Donyec-medence ellen.
Putyin szerint Oroszországot arra figyelmeztetik, hogy ne avatkozzon be, de Moszkvának reagálnia kell.
Elmondása szerint Oroszország és a Krím „újraegyesítése” nem szerepelt a napirenden az Ukrajnában Viktor Janukovics elnök ellen 2014-ben elkövetett államcsíny előtt. Janukovics az ellenzék minden követelését elfogadta három uniós ország kezessége mellett – emlékeztetett.
Az orosz elnök szerint az ukrán állam létrehozásakor a bolsevikok történelmi orosz területeket nyomtak bele Ukrajnába, átadva nekik a Donyec-medencét is.
Putyin arról is beszélt, hogy a Nyugatnak biztonsági garanciákat kell adnia Oroszországnak most azonnal, ahelyett hogy Moszkvától követelne ilyeneket.
Mi vagyunk azok, akik rakétákat telepítünk az amerikai határok mellé? Nem! Az Egyesült Államok jött a rakétáival a házunk küszöbére. Fenyegetünk mi bárkit is?
– kérdezte az elnök.
Oroszország túl nagynak tűnik a Nyugat számára, csak ez lehet a magyarázata a rá nehezedő állandó nyomásnak
– mondta Putyin, aki ismét elfogadhatatlannak nevezte a NATO keleti bővítésének folytatását.
Beszélt arról is, hogy Oroszország és Kína együttműködik a biztonság területén, így a csúcstechnológiájú fegyverek közös fejlesztésében is. Vlagyimir Putyin hozzátette, hogy a két ország között kooperáció van az űrkutatásban, valamint a repülőgép- és helikoptergyártásban. Az orosz és a kínai fegyveres erők közös gyakorlatokat tartanak, közösen vesznek részt nemzetközi katonai játékokban, valamint tengeri és légi járőrözésben.
Putyin szerint
a két ország „abszolút átfogó, stratégiai jellegű partnerséget” alakított ki,
amely komoly stabilizáló tényező a nemzetközi színtéren.
Az orosz elnök nemrég a pekingi téli olimpia kérdésében is kiállt Kína mellett. Azt mondta: elfogadhatatlan és hibás döntés a pekingi olimpiának az Egyesült Államok által kezdeményezett diplomáciai bojkottja. Vlagyimir Putyin szerint a politikai bojkott célja Kína fejlődésének feltartóztatása. Úgy vélekedett, hogy a kínai gazdaság mindenképpen az első lesz a világon.
A sportnak, csakúgy, mint a művészetnek, egyesítenie kell az embereket, nem pedig problémákat teremtenie a népek és az államok között
– mondta.
Navalnijról
Oroszország a jogsegélykérelmére nem kapott semmilyen bizonyítékot, amely megerősítené Alekszej Navalnij ellenzéki politikus megmérgezését – mondta az elnök. Hozzátette:
Navalnij köztörvényes bűncselekményeket követett el politikai tevékenység mögé bújva.
A jogi és magánszemélyek idegen ügynöknek minősítéséről szólva emlékeztetett arra, hogy az erről rendelkező törvényt elsőként az Egyesült Államokban, a harmincas években fogadták el. Mint mondta, ezek aránya Oroszországban éppen ugyanakkora, mint a tengerentúlon. A különbség szerinte annyi, hogy Oroszországban nem tiltják az idegen ügynökök tevékenységét, az amerikai jogrend szerint pedig szabadságvesztés is kiszabható ezért a tevékenységért.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök beszél évértékelő sajtótájékoztatóján Moszkvában 2021. december 23-án. Fotó: MTI / EPA / Jurij Kocsetkov)