Svájcban csak be kell sétálnia a hivatalba, aki nemet szeretne váltani
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Január 1-jével Írország, Belgium, Portugália és Norvégia után Svájc is csatlakozik azokhoz az európai országokhoz, ahol a polgárok zöld utat kaptak a nemváltásra. Az érintettek ráadásul tehetik ezt bármiféle hormonterápia, orvosi beavatkozás, orvosi szakvélemény, valamint hosszadalmas papírozás nélkül – jelentette a Reuters.
A svájci polgári törvénykönyvbe bekerült új jogszabályok értelmében a jövő év elejétől bárki, aki elmúlt 16 éves, és nem áll gondnokság alatt, azaz önállóan cselekvőképes személy, puszta önbevallás alapján megváltoztathatja a nemét és egyúttal a nevét is a svájci kormányhivatalokban.
A 16 év alatti transzneműeknek erre szintén van lehetőségük, nekik az eljáráshoz a hivatalos gyám hozzájárulására van szükségük.
A nemváltás terén Svájcban eddig nem élt egységes szabályozás, a kantonok többségében korábban elsősorban orvosi igazolást kértek a transzneműségről. Volt, ahol emellett például azt is bizonyítani kellett, hogy az illető hormonkezelés alatt áll, valamint már megtörtént a nemi átalakító műtét.
A nyugat-európai országok sorában utolsóként Svájcban szeptemberben adtak zöld utat a melegházasságnak, és engedélyezték, hogy az azonos nemű párok is fogadhassanak örökbe gyermeket.
Magyarország nemrég szigorított
Az általános európai, ezen belül is nyugat-európai liberalizációs trenddel szemben 2020 májusában szavazta meg a Magyar Országgyűlés azt a bizonyos 33-as paragrafust, amely megváltoztathatatlanná teszi az anyakönyvben a születési nemet.
Ezt megelőzően 18 éves kor felett, aki megírta az erre vonatkozó kérvényt, és becsatolta a megfelelő orvosi szakvéleményt az Emminek, kaphatott határozatot arról, hogy elfogadják-e a hivatalos nemváltását, vagy sem, majd az anyakönyvvezető a zöld jelzés után át is írta a hivatalos papírokat.
Ám a jelenlegi jogszabályok alapján a transzneműeknek ma Magyarországon tilos hivatalosan nemet és ezzel összefüggésben nevet váltani.