A táliboktól Afrikáig: fegyveres konfliktusok 2021-ben

GettyImages-1236521282
2021.12.31. 12:27

Fegyveres konfliktusok általában különböző államok vagy országon belüli politikai csoportok között törhetnek ki. Ennek számos oka lehet, ilyen például a gazdasági haszonszerzés, a területi expanzió, a vallás, a nacionalizmus vagy esetleg egy kialakuló forradalmi helyzet. 2021-ben – az előző évhez hasonlóan – nagyjából három nagyobb térségre koncentrálódott katonai konfliktus. Nevezetesen a Délkelet-Ázsiától Törökországig tartó területre, illetve Afrikában a Száhel-övezettől a Földközi-tengerig húzódó térségre, valamint Latin-Amerika drogtermesztő országaira.

Ahol fegyver a nemi erőszak: Etiópia

Kapcsolódó
Az etióp kormányhadsereg elfoglalta a lázadó tartomány fővárosát

Az etióp kormányhadsereg elfoglalta a lázadó tartomány fővárosát

A lázadók az ellenállás folytatását ígérik.

Az egymással összecsapó politikai pártok közötti feszültség Etiópiában 2020 novemberében polgárháborúvá fajult. Az Etiópiával északon határos Eritrea is beszállt a harcokba. Az etióp lázadás már több mint egy éve tart, de napjainkra sem csillapodott.

Az etióp hadsereg november indította el offenzíváját a térséget uraló Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) ellen, amelyet felkeléssel vádol. Ezrek haltak meg, százezrek menekültek el otthonaikból a harcok és légi csapások nyomán, legalább 75 ezren a szomszédos Szudánban kerestek menedéket.

Márciusban az Index is beszámolt róla: több mint ötszáz nemi erőszakról érkezett bejelentést az észak-etióp Tigré tartomány öt kórházából. Az ENSZ közleménye ehhez még azt tette hozzá, hogy a valódi esetek száma sokkal több, mert 

az áldozatok félnek bejelentést tenni, illetve mert a térségben hiányos az egészségügyi ellátás.

Kelet-Ukrajna: a háborús gócpont

Az elmúlt egy évben nem telt el úgy hét, hogy a sajtóban ne jelent volna meg, hogy Oroszország újabb csapatokat küldött Ukrajna keleti és déli határaihoz. Ám gyakran szembesülhettünk azzal, mind az oroszok, mind az ukránok részéről, hogy alapvetően inkább dezinformációról volt szó.

Kapcsolódó
Keleten a helyzet változik: háború fenyeget Ukrajnában?

Keleten a helyzet változik: háború fenyeget Ukrajnában?

A Donyec-medencében az év eleje óta nő a feszültség.

Az ukrán védelmi minisztérium kiadott közleményében azt írja, hogy november elejétől az ukrán határ közelében és az Oroszország által ideiglenesen megszállt területeken összesen mintegy kilencvenezer fős haderő összpontosul. Az Index egy ukrán katonai szakértőt is megkérdezett a kialakult helyzetről, aki azt mondta:

Oroszország az év eleje óta gyors katonai manővereket és átmozgatásokat gyakorol, a megnövekedett katonai jelenlét a körzetben pedig nem eseti jellegű, hanem lényegében folyamatossá vált.

Folyamatosan érkeztek a hírek arról is, hogy a kelet-ukrajnai felkelők mikor és milyen gyakorisággal szegik meg a tűzszüneti megállapodást. 

A nemzetközi diplomáciában is napirenden van a pattanásig feszült ukrajnai helyzet, amelyről Antony Blinken amerikai és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Washingtonban is egyeztetett.  Az Egyesült Államok támogatásáról biztosította Ukrajnát, és jelezte Moszkvának, hogy példátlan gazdasági büntetőintézkedéseket vezetnek be ellene, ha lerohanja az országot.

Több évtizedes konfliktus: Hegyi-Karabah

Kapcsolódó
Azeri, örmény megszólalók az Indexnek: kinyílik a zsebben a bicska

Azeri, örmény megszólalók az Indexnek: kinyílik a zsebben a bicska

A hegyi-karabahi konfliktus magyar származású érintettjeit kérdeztük arról, hogyan látják a konfliktust, mi az oka, és milyen kimenetelt akarnak.

Hegyi-Karabahot Örményország és Azerbajdzsán is történelmi területének tekinti, amelyhez mindkét ország ragaszkodik. A történelmi sérelmek, az egymás ellen elkövetett erőszakos cselekmények elevenen élnek mindkét nép emlékezetében, az egymással szembeni ellenségeskedés szinte identitásuk részévé vált. A Hegyi-Karabahhal kapcsolatos több évtizedes konfliktus 2020 szeptemberében ismét kiújult: Azerbajdzsán nagyszabású hadműveletet indított a területébe ékelődött, örmények ellenőrizte enklávé és az örmények által megszállva tartott környező területek visszafoglalására; a hadműveletek sikerrel jártak.

Az örmény és az azeri fél az elfoglalt állásokban maradt, számos körzet Baku ellenőrzése alá került, és a frontvonal, valamint a Lacsinszkij-folyosó mentén orosz békefenntartók vonultak fel.

Azonban a térség továbbra is forrong.

Kapcsolódó
Messze még az azeri-örmény békesség

Messze még az azeri-örmény békesség

Ősi földekről folyik a háborúskodás, nemtelen eszközökkel. Az Index riportja Azerbajdzsánból.

Novemberben Örményország és Azerbajdzsán egymást vádolta meg, hogy  tüzet nyitott a két állam határánál, Hegyi-Karabahban.

Kapcsolódó

Határvillongás Baku és Jereván között

Áldozatokról nem érkezett hír.

Áldozatokról nem érkezett hír, viszont végül a provokációnak közösen véget vetettek.

A tálibok fennhatósága alatt: Afganisztán

2021. augusztus 31-én fontos változás következett be az Egyesült Államok külpolitikájában, mert lezárult a katonai szerepvállalása Afganisztában. Ezt Joe Biden amerikai elnök jelentette be a Fehér Házban július elején. Ezzel véget ért az Egyesült Államok legrégebben tartó háborúja. Az elnök úgy gondolta, hogy az afgán népnek joga és kötelessége dönteni a saját sorsáról, hogy a jövőben miként irányítsák az országukat.

Már a bejelentést megelőző időszakban azonban megkezdődött a radikális iszlamista tálibok visszaszivárgása szinte valamennyi afgán tartományba. Ennek nyomán állandósultak a terrorakciók a tartományi központokban, szinte naponta követtek el robbantásos merényletet az amerikaiak segítségével kiképzett afgán köztisztviselők ellen. Ezek az akciók pedig előrevetítették, hogy mi vár az országra, ha az utolsó amerikai katona is elhagyja Afganisztánt.

Nem sokkal Joe Biden bejelentése után Boris Johnson brit kormányfő is jelezte, hogy szintén  kivonják a brit csapatokat az országból.

Aztán augusztusban a tálibok szinte heteken belül ellenőrzésük alá vonták Afganisztánt. A hatalomátvételt követően az Egyesült Államok és vezető nyugati országok befagyasztotta az afgán központi bank számláit, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap pedig felfüggesztette a segélyek folyósítását. Közben az ENSZ arra figyelmeztet, hogy - részben emiatt - a közel 40 milliós afgán népességből 23 milliót fenyeget éhínség télen.

Kapcsolódó
Mihez kezdenek a tálibok, ha már mindenkit legyőztek?

Mihez kezdenek a tálibok, ha már mindenkit legyőztek?

Örökké nem lehet harcolni. Vagy mégis?

A lengyel-belorusz határ

Kapcsolódó

A lengyel–belorusz határon több ezer menekült próbált meg áttörni és bejutni Lengyelországba november közepén. A határőrséget mintegy tizenötezer katonával erősítették meg, hogy megakadályozzák a szögesdrót kerítés szétbontását.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kulcsfontosságúnak nevezte a lengyel-belorusz határon már elkészült szögesdrótkerítést, amely megakadályozta a határra érkezett, szerinte Minszk által „élőpajzsként” használt migránstömeg áttörését.

Ezeknek az embereknek nincs fegyverük. Ezek menekültek! Békés emberek. Vízágyút, állig felfegyverzett katonákat, szögesdrótot vetnek be ellenük

– írták a Telegramon közzétett képes bejegyzésükben emberjogi aktivisták.

A polgárháborúk melegágya Szíria és Jemen

Kapcsolódó
Szíria: a polgárháború tíz éve, végtelen szenvedés és rommá tett ország
18+

Szíria: a polgárháború tíz éve, végtelen szenvedés és rommá tett ország

A tíz éve tartó polgárháború a világ egyik legnagyobb humanitárius katasztrófáját okozta.

Szíriában 2011 óta tart a polgárháború, amely az ott élő mintegy húszmillió ember életét alapjaiban változtatta meg. Ami Asszad elnök rezsimje elleni utcai tiltakozásként indult, gyorsan általános polgárháborúvá fajult a szíriai kormány – Oroszország és Irán támogatásával – és a kormányellenes lázadó csoportok között, amelyeket az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Törökország és mások is támogattak. A halálos áldozatok számát nehéz megbecsülni, a megfigyelő szervezetek szerint ez a szám 362 ezer és ötszázezer között lehet. Jemenben 2014 augusztusa óta polgárháború dúl az Irán támogatását élvező húszi lázadók és a rijádi száműzetésben élő Abed Rabbó Manszúr Hádi jemeni elnökhöz hű erők között, amelyeket a szaúdi vezetésű arab koalíció támogat. Az ACLED (Armed Conflict Location and Event Data Project) több mint 140 000 halálos áldozatot összesített a háború kezdete óta.

Latin-Amerika és a drogok

A mexikói kábítószer-háborúban a mexikói kormány és számos erőszakos kábítószer-kereskedő kartell között zajlik már 2006 óta. A becslések szerint a kábítószer-ellenes háború 2006 januárja és 2021 májusa között legalább 350 ezer halálos áldozatot követelt, továbbá több mint 72 ezer ember eltűnt. A hol csituló, hol fellángoló erőszakhullámot egyetlen mexikói kormányzat sem volt képes megfékezni.

(Borítókép: Belarusz-lengyel határ 2021. november 11-én. Fotó:  Irek Dorozanski / Polish Ministry of National Defence / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról

Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról

Több mint 60 éves egyezmény megy a süllyesztőbe.

március 25., 21:06

  • Külföld
Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből

Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét a coloradói törvényhozás épületéből

Az olajfestményt több mint 10 000 dollárért 6 éve készíttették.

március 25., 19:45

  • Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet

Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet

A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.

március 26., 06:23

  • Külföld
Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni

Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni

Sergio Alfieri szerint több kritikus pillanat is volt a kezelés alatt.

március 25., 20:38

  • Külföld
Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit

Kiderült, miért titkolta a CIA a Kennedy-gyilkosság aktáit

Nem véletlenül aggódott az ügynökség.

március 25., 20:50

  • Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”

„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”

A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.

március 26., 06:19

  • Külföld
A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot

A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot

Sikerülhet Elon Musknak még Trump elnöksége alatt eljutnia a Marsra?

12 perce

  • Külföld
Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg

Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg

Előtte izraeli telepesek támadtak rá és társaira.

március 25., 20:48

  • Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét

Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét

Két órája repültek, mikor kiderült a baki.

március 25., 06:27

  • Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban

Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban

A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.

42 perce

  • Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.

tegnap, 14:59

  • Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.

tegnap, 15:02

  • Külföld
„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak

„Dobta őt, mint egy kutyát” – Donald Trump nekiment George Clooney-nak

Az elnök másodosztályú filmesnek nevezte a sztárt.

március 25., 17:58

  • Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit

Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.

március 25., 06:24

  • Külföld
Besokalltak a svédek az áremelkedés miatt, bojkottálják a szupermarketeket

Besokalltak a svédek az áremelkedés miatt, bojkottálják a szupermarketeket

Kiverte a biztosítékot az élelmiszerek ára.

március 25., 16:43

  • Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt

Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt

Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.

március 25., 06:37

  • Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot

Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot

Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.

március 26., 07:00

  • Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma

Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma

Az oltást nehezíti az erős szél.

március 26., 06:45

  • Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?

Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?

Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.

március 25., 08:51

  • Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.

tegnap, 21:52

  • Címlapon
Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Külön fejezetet kapott a miniszter a Tisza Párt rendezvényén.

tegnap, 20:44

  • Külföld
Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg

Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg

Mindkét fél előrelépésről beszélt, Ukrajnát is tájékoztatták.

március 25., 08:21

  • Külföld
Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost

Szürreális baleset Szöulban: óriási kráter nyelt el egy motorost

Egy forgalmas útkereszteződésben szakadt be az aszfalt.

március 25., 13:52

  • Címlapon
Egész nemzeteket tettek lóvá április elsején, még az internet megjelenése előtt

Egész nemzeteket tettek lóvá április elsején, még az internet megjelenése előtt

A BBC közönségszolgálata még azt is elárulta, hogyan ültethető a spagettifa.

21 perce

  • Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak

A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.

március 25., 07:49

  • Külföld
A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát

A japán legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek ítélte az azonos neműek házasságának tilalmát

Az LMBTQ-közösség és támogatói egyre erősebb nyomást gyakorolnak a változtatás érdekében.

március 25., 12:12

  • Címlapon
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Megtörte a csendet Szemereyné Pataki Klaudia.

tegnap, 17:53