Ezt tudjuk az omikronról a dél-afrikai adatok alapján
A tanulmány a korábbi hullámok mintázatait hasonlította össze a tavalyi év végétől az omikron dominálta hullám adataival. E szerint az első három hullámban a sürgősségi osztályokon a Covid-pozitív betegek 68-69 százaléka került kórházba, míg ugyanez a szám a negyedik hullámban jóval alacsonyabb, 41,3 százalék. Változás ugyanakkor az is, hogy a kórházba került betegek ezúttal nagyobb arányban voltak fiatalok, 36 év a medián átlagéletkoruk, szemben a harmadik hullámban mért 59 évvel.
Szintén lényeges, hogy jelentősen kevesebb beteg jelentkezett akut légzőszervi betegséggel: 31,6 százalékukra volt ez jellemző, szemben a harmadik hullámban tapasztalt 91,2 százalékkal. Kevesebb lett a társbetegséggel rendelkező páciensek száma is.
A kétharmad oltatlan
Dél-Afrikában az omikron okozta hullámban kórházba felvett betegek 24,2 százaléka volt oltott, 66,4 százaléka oltatlan, 9,4 százalék esetében pedig ismeretlen volt az oltási státusz. Sokkal kevesebb az oxigénterápiát igénylők aránya: 17,6 százalékra csökkent a korábbi 74 százalékhoz képest. A lélegeztetőgépre kerülők aránya 18,5 százalékra redukálódott a harmadik hullámban mért 29,9 százalékkal szemben.
Ám talán minden fejlemény közül a legjelentősebb, hogy sokkal alacsonyabb lett a halálozási arány: míg a harmadik hullámban 29,1 százalékot mértek, az omikron dominálta hullámhoz köthető halálesetek arányára 2,7 százalékot.
A szerzők mindazonáltal hozzátették, hogy további vizsgálatokat igényel annak megállapítása, hogy az omikronhoz köthető kevesebb halálozás elsősorban a vírus gyengülésének, vagy a szerzett, illetve természetes immunitásoknak köszönhető.
(via MedicalXpress)
(Borítókép: Waldo Swiegers / Bloomberg / Getty Images)