A Kreml a diplomáciai kapcsolatok megszakításával fenyeget amerikai szankciók esetére
További Külföld cikkek
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
A kapcsolatok megszakításához vezethetnek az Oroszország, különösen pedig az orosz vezetés ellen tervezett amerikai szankciók – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A CNN-nek adott, vasárnap közzétett interjújában Peszkov arról beszélt, hogy mindez érthetetlen az orosz kormányzat számára.
Az ilyen szankciók akár az országaink közötti kapcsolatok felbontásához is elvezethetnek, és ez nem szolgálja a rendezést
– hangsúlyozta Peszkov Fareed Zakaria műsorvezető kérdésére, hogy vajon Moszkvát aggasztják-e a Joe Biden amerikai elnök által az ukrajnai válság további eszkalálódása esetére kilátásba helyezett büntetőintézkedések. Mint mondta, mindez a felek egyikének érdekét sem szolgáló hatalmas hiba lenne.
A Kreml szóvivője ugyanakkor kiemelte, hogy Moszkva nem tart a szankcióktól. Mint mondta, szeretnék megkérdezni a washingtoni vezetéstől, hogy tud-e példát említeni olyan helyzetre, amelyben szankciók segítettek megoldani a problémát, illetve hatékonyaknak bizonyultak abban, hogy rábírjanak egy országot bizonyos lépések megtételére. „Ez sosem történt meg” – közölte Dmitrij Peszkov.
Bizonyos mértékig igyekszünk hasznot húzni ezekből a saját gazdaságunk és termelésünk fejlesztése végett, ellensúlyozva bizonyos importált alkatrészek és anyagok hiányát. Oroszország elég nagy és önellátó ahhoz, hogy szankciók miatt ne érezze sérülékenynek magát
– fogalmazott a Kreml szóvivője, aki beszélt az Oroszország nemzetbiztonsági érdekei körül kialakult kritikus helyzetről is.
Őszintén hiszek abban, hogy vezetőink bölcsessége, Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök politikai bölcsessége és politikai tapasztalata jó alapja lehet az arra irányuló erőfeszítéseknek, hogy közös nevezőre jussanak. A helyzet ugyanakkor válságos, ami Oroszország nemzeti érdekeit illeti. Amennyiben azt látjuk majd, hogy Washingtonban megvan a politikai akarat ezeknek a figyelembevételére és megvitatására, akkor ez közös nevező lesz
– mondta Peszkov a tárgyalások folytatásáról szólva. A szóvivő egyben kijelentette, hogy nincsenek orosz katonák sem Ukrajnában, sem a szakadár területeken a Donyec-medencében.
Beszélt arról is, hogy szerinte a NATO konfrontációs fegyverként működik, s nem a békét és stabilitást szolgálja, mivel a katonai szövetség Oroszország határai felé araszol. Mint mondta, a mostani feszültségek nem az utóbbi hetekben vagy hónapokban, hanem az elmúlt évtizedekben keletkeztek. „A mi felfogásunk szerint a NATO nem védelemre, hanem konfrontációra létrehozott szervezet. A NATO nem a béke és stabilitás galambja. A NATO a konfrontáció fegyvere, amely évről évre egyre közelebb kerül határainkhoz” – fogalmazott Peszkov. Az orosz elnök szóvivője megjegyezte, Oroszország megfigyelte, hogy „a NATO apránként beszivárgott Ukrajna területére saját infrastruktúrájával, kiképzőivel, védelmi és támadó harceszközeivel”.
Mindez egyre közelebb vitt minket a piros vonalhoz, olyan helyzethez, amellyel nem bírtunk tovább megbékélni
– tette hozzá a politikus.
Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés azzal vádolta meg Oroszországot, hogy a szomszédos ország elleni esetleges invázió céljából vonultatott fel közel százezer katonát a közös határ mentén. Moszkva cáfolja ezt a szándékot, azt hangsúlyozza, hogy a saját területén lévő csapaterősítésről van szó. Az orosz vezetés álláspontja szerint veszélyt a NATO-nak az orosz határok közelében tanúsított magatartása jelent, és ezért Moszkva a katonai szövetség keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követelt.
(via CNN, MTI)